Jandarma Teşkilatının 177. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla İl Jandarma Alay Komutanlığı içerisinde tören düzenlendi. 

Düzenlenen törene Vali Kemal Yurtnaç’ın yanı sıra  İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Vali Yardımcısı Gökhan İkitemur, Vali Yardımcısı Adanan Daldal, Emniyet Müdürü Saim Akpınar, daire müdürleri, jandarma teşkilat mensupları ve öğrenciler katıldı.
 
Törenin açılış konuşmasını yapan İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, mazisi başarılarla ve vatana hizmet ile dolu 177 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Jandarma Genel Komutanlığı’nın kuruluşundan bugüne yüce Türk Milleti’nin sevgisi ve güvenine mazhar olduğunu belirtti. Albay Yıldırım, “Jandarma, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünün korunması, milletimizin huzur ve güveniyle kamu düzeninin sağlanması yönündeki hizmetleriyle ulusumuzun takdirini kazanmıştır” dedi.

İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, tüm personeli ve silah arkadaşlarını da vazifelerinde göstermiş olduğu gayret ve çabadan dolayı tebrik etti.
 
Vali Kemal Yurtnaç ise Türkiye’nin son yıllarda terörle etkin ve başarılı bir mücadele sergilediğini ve bu mücadelede jandarma teşkilatının da takdire şayan bir mücadele örneği verdiğini belirtti. Vali Yurtnaç “Jandarma teşkilatının 177’inci kuruluş yıl dönümünü kutluyorum. Bu fedakâr ordu, zor günlerimizde ve savaş anında, güvenlik problemlerimizde bizim arkamız da ve yanımızda olmasını devamlı istediğimiz bir birliktir. Millet huzur içerisinde yaşıyor. Bizim için önemli olan bu teşkilatımızın doğuda ve güney doğuda terör olaylarında yaptığı başarılı çalışmalardır. Şunu da ifade etmek istiyorum ki ülkemiz son 30 yılda çok fazla terör hadisesiyle baş başa kaldı. Son yıllarda devletimizin terörle olaylarıyla ilgili ciddi bir mücadele verdiğinin bilinmesini istiyorum. Zira gerek teröristlerle gerek terörizm olgusuyla mücadelede son derece de kararlı bir şekilde yol alınmaktadır. Bu topraklarda yaşamanın bir bedeli var. Bu bedeli tarih boyunca da ödedik, şimdi de ödüyoruz. Bilsinler ki bu ülkenin, bu milletin azim ve kararlılığını, birlik ve bütünlüğünü hiç bir şekilde ne içten ne dışardan kimsenin bozamayaktır. Ben bu uğurda şehit olan kardeşlerimizi saygı ve minnetle, hayırla yâd ediyorum. Gazilerimize hayırlı ömürler diliyorum. Jandarmamızı da tekrar tebrik ediyorum” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından jandarma konulu şiir ve resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Ardından Yozgat Jandarma Komutanlığı bünyesinde görev yapan eğitimli köpekler konuklara kısa bir gösteri sundu. İz sürme, narkotik ve bomba alanlarında eğitim almış köpekler görevli uzman personel nezaretinde yeteneklerini sergiledi. Köpekler uyuşturucu yakalamaktan, patlayıcı madde tespitine ve iz sürmeye kadar eğitildikleri alanlarda maharetleriyle katılımcıları büyüledi. Dosta güven düşmana korku salan Jandarma, envanteriyle ve personeliyle her an göreve hazır olduğunu bir kez daha kanıtladı. Program askerlerin tören geçişi ve jandarmanın kullandığı silah ve diğer cihazların tanıtımının ardından son buldu.