Başvuru kılavuzunun yayınlanmasının ardından 20 Mart 2017'de başlayan başvuru işlemleri 21 Nisan 2017 tarihine kadar devam edecek. Adaylar belirlenen süre içerisinde başvuru yapabilecek. Bu tarihin tamamlanmasıyla başvuru işlemleri de sona erecek. Adaylar başvuru yapmak için herhangi bir başvuru ücreti ödemeyecekler. Ayrıca daha önce başvurup başarılı olan adayların yapacağı başvurular geçersiz olacak. Uzman erbaş alımına ihtiyaç tamamlanana kadar dönemler halinde devam edilecek.

Bu kapsamda istihdam edilecek adaylar; Jandarma Komando ile Jandarma Asayiş birliklerinde sözleşmeli uzman erbaş statüsünde istihdam edilecek. Bu temin kapsamında lise ve dengi okullardan mezun olan yahut yurt dışındaki denk okul mezunu olup, askerlik hizmetini tamamlamış ya da halen silah altında bulunan adaylar arasından yapılacak. Bu kapsamda 20 Mart 2017 tarihi itibariyle terhisinin üzerinden 3 yıl geçmemiş, 1 Ocak 2017 itibariyle 25 yaşını aşmamış adaylar istihdam edilecek.

Jandarma uzman erbaş alımı başvurusu nereden ve nasıl yapılıyor?
Bu süreçte ön başvuru işlemleri internetten, "www.jandarma.tsk.tr" adresinden yapılacak ve işlemler 21 Nisan 2017 tarihinde saat 17.00'ye kadar sürecek. Adayların başvuru için Internet Explorer tarayıcı kullanmaları gerekmektedir. Yine başvurular için internette dolduracağınız formda büyük harf kullanılması gerekmektedir. Başvuruyu tamamlayan adayların bu işlem çıktısını almaları önemlidir. Bir problemle karşılaşan adayların hak iddia edebilmeleri için bu çıktıyı beyan etmeleri gerekecektir.