İTÜ'de Mars deneyi yapıldı

NASA'nın çektiği Mars fotoğraflarındaki aykırı bir vadinin nasıl oluşmuş olabileceği, İTÜ'de yapılan bir deneyle izah edildi.
Yayınlanma tarihi: 03 Ocak 2016, Pazar günü, saat: 00:37

Haberturk kanalında yayınlanan Teke Tek programının Türkiye'de Bilim konusunun işlendiği bölümüne konuk olan Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Celal Şengör ile İTÜ Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Sinan Özeren konuk olduğu programda, İTÜ'de Mars'a dair bir deney yapıldığı ortaya çıktı.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sinan Özeren'in açıklamaları ile; Mars'ın yüzeyindeki coğrafik yapıya aykırı şekilde çatlak gibi duran Mariner Vadisi'nin nasıl oluşmuş olabileceğine dair deney yapıldığı ortaya çıktı.

"Mars'ta su olduğu kesin. Mars'ın kabuğunun içinde su var ise bu şeklin oluşumunu açıklamak mümkün" diyen İTÜ öğretim üyeleri bunu bilimsel deneyle ispatlamak istiyorlar. Kanada'daki Mackenzie doğal yapısını andıran çatlağın nasıl oluştuğunu açıklamak deneyin ana amacıydı.

DENEY MARS'IN KABUĞUNUN ALTINDA SUYUN VARLIĞINA ŞARET EDİYOR

İTÜ öğretim üyesi mühendis Dursun Acar'ın önerisi ve desteği ile yapılan deneyin yapılamsıan karar verildi. Sorunlardan biri Mars'ın küresinin Dünya küresinden küçük olmasıydı. Bütütn koşullar dikkatle incelendikten sonra deneye karar verildi. Buz kalıpları, un blokları ve ızgara kullanılarak yapılan deneyi Mars yüzeyi kadar soğuk bir ortamda gerçekleştirildi. Mars'ta çekilen NASA fotoğraflarının yapay olarak oluşturulduğu deneyde, yapılan simulasyonla söz konusu vadiye benzer çatlak oluşturuldu. Oluşan vadi benzeri çöküntünün etrafındaki jeolojik oluşumların da Mars topogragrafyasıyla birbir örtüşmesi dikkat çekti.

Mars'ın simulasyonla oluşturulan benzeri yapay ortamında çekilen fotoğraflara birebir benzer jeolojik bir çöküntü oluşturlması, Mars'ın kabuğunun altında su ya da benzeri bir sıvı bulunduğunu ispatladı.

Mariner Vadisi Nedir?

Mars ekvatorunda bulunan devasa bir yarıktır. Yaklaşık 3.000 kilometre uzunluğunda, 8 kilometre derinliğinde ve 200-600 kilometre genişliğindedir. Güneş Sistemi'nin en büyük yarığıdır. ABD Arizona'da bulunan Büyük Kanyon'dan defalarca daha uzun, daha geniş ve daha derindir. Mars gezegeninin çevresinin 1/4'ü uzunluğundadır.

1971-1972 yıllarında Mariner uzay aracı tarafından keşfedilmiştir.

İTÜ Üniversitesinde yağılan deneyde bu vadinin simulasyonla nasıl oluştuğun izah edildi.

mistikalem.com

Etiketler: İTÜ   Mars   deneyi   yapıldı  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki