Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından, Cumhuriyet Meydanı'nda tutuklu ve hükümlülerin ürettiklerinin sergilendiği Ürün ve El Sanatları Fuarı açıldı.
 
Açılışa Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, , Vali Kemal Yurtnaç, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Burhan Üstün, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, Cezaevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Belediye Başkanı Kazım Arslan,  Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
 
Bu Fuar Sosyal Devletin En Güzel Örneklerinden
Fuarın açılışında konuşan Vali Kemal Yurtnaç, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın şahsına ve Adalet Bakanlığı yetkililerine yapılan organizasyondan dolayı teşekkür etti. İnsanların hürriyetlerinden yoksun kalmasının toplum arasında önemli bir sorun olduğunu dile getiren Yurtnaç,  "Devletin sosyal devlet olması ilkesinden ve eğitimi önemsemesinden dolayı belki boşta kalacak vatandaşları bu tür çalışmalarla ekonomiye, hayata kazandırmak devletin en önemli görevlerinden bir tanesi. Adalet Bakanlığımız da bununla ilgili olan faaliyetleri en iyi şekilde yapıyor" diye konuştu.
 
Yurtnaç, açılışı yapılan fuarın, bu tür çalışmaların düzenli olarak hayata geçirildiğinin en büyük göstergesi olduğunu söyledi. Yurtnaç, tutuklu ve hükümlülerin topluma kazandırılmasında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Bakanlığın önemli çalışmaları bulunduğuna vurgu yaptı.
 
Yozgat'ın İmajını Tazeleyeceğiz
Yozgat'ta hizmete başladığı günden bu yana özellikle kentin kabuğunun kırılması noktasında çalışmalar yapacaklarını yineleyen Vali Kemal Yurtnaç, " Yozgat'a geldiğimizden beri söylediğimiz şeyler vardı. Yozgat'ın kabuğunu kıracağız Yozgat'ı dışarıya tanıtacağız. Yozgat tanıtılmıyor mu ? tabiî ki tanıtılıyor ama köprüleri yakan insanlara ihtiyacımız var. Bu köprüleri yakan insanlar da Yozgat'a dışarıdan gelen insanlar. Yozgat'a gelen takviyeler, müteşebbisler. İşte Adalet  Bakanlığı'nın yapmış olduğu bu çalışma, Yozgat'ın dışarıdaki tanıtımıyla ilgili yapılmış olan bir çalışmadır. Bunu ben görevimin başında bir fırsat olarak görüyorum. Zira Yozgat, Sayın Bakanımızın destekleri ile yeni yapılan şehir hastanesi, ikinci organize sanayi bölgesi, hızlı treni,  büyüyen üniversitesi, diyanet eğitim merkezi ve adalet bakanlığının  işyurtları ile geleceğe hazırlanacak bir vilayettir. Ümit ediyorum ki bizim görev zamanımızda da Yozgat'ı hep beraber koşturacağız. Yozgat'ın imajını tazeleyeceğiz. Yozgat'ın imajı için bu tür çalışmalar bir fırsattır. Sadece adalet bakanlığımız ile değil diğer kurumlarımızla da Yozgat'ımıza müteşebbisleri çekeceğiz ve bu şehri hak ettiği yere hep birlikte getireceğiz. Termal sular, tarihi güzellikler Yozgat için birer fırsattır. Hep beraber bu fırsatları bizim dönemimiz içinde Sayın Bakanımız ile birlikte değerlendireceğiz" şeklinde konuştu. 
 
Hükümlüler Bize Milletimizin Emanetidir
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, Yozgat’ta ilk kez Ceza İnfaz Kurumlarında üretilen ürünler ve el sanatları fuarının açılışının yapıldığını belirterek, “Bugün burada 6’ıncı fuarımızı açıyoruz. Bugüne kadar açılmış fuarları 900 bin civarında vatandaşımız ziyaret etti. Alışverişi ve bir takım değerlendirmelerde bulundu. Biz bunlardan istifade ederek çalışmalarımızı geliştirmeye, yapılan işleri daha iyi noktalara taşımaya gayret ediyoruz. Şu anda Cezaevi ve infaz kurumlarımızda bulunan tutuklu ve hükümlüler bize ailelerinin, milletimizin birer emanetidir. Onları korumak, sağlıklı bir şekilde cezalarının infazını sağlamak ve cezasını infaz ettikten sonra topluma katılmasını ve toplumun içerisinde saygın birer birey olarak yer alamsını sağlamak bizim temel görevimizdir ve temel vazifemizdir. Cezaevindeki insanların üzerine atılı suçlar ne olursa olsun bizim gözümüzde onlar bizim birer insanımızdır, bizim birer vatandaşımızdır, ailelerinin birer emanetidir ve o gözle bakıyor ve bütün hizmetleri o gözle üretiyoruz ”dedi.
 
Cezaevleri Üretim Yurdu Oldu
Şu anda Türkiye’deki Cezaevi İnfaz Kurumlarında İşyurtları Daire Başkanlığı’nın öncülüğünde çok önemli çalışmaların yapıldığına değinen Adalet Bakanı Bozdağ, “ İşyurtları adı üzerinde gerçekten bir üretim yurdu bir iş yurdu oldu. Cezaevine girip meslek ve sanat sahibi olan kişilerin meslek ve sanatlarını geliştirmelerine, muhafaza etmelerine bunlar katkı sağladığı gibi bir meslek ve sanat sahibi olmak isteyenlere de bir imkân sunmaktadır. Şu anda 180 iş kolunda 50 bin civarında insanımız bu iş yurtlarında çalışmaktadır ve üretim yapmaktadır.  Yozgat’ta da büyük bir fuar için buradalar. Ben eminim ki değerli hemşerilerim bu fuarı gezecekler, görecekler ve alışveriş yapacaklar. Böylelikle ceza evlerinde çalışan tutuklu ve hükümlüklerin ürünlerine değer verecekler ve yürüyen bu sisteme katkı sağlayacaklar” ifadelerini kullandı.
 
Fuara 35 ildeki cezaevi 88 stant açtı. Açılış sonrası stantları gezen Adalet Bakanı Bozdağ ve Vali Kemal Yurtnaç alışveriş yaptı. Fuar 17 Temmuz Pazar gününe kadar açık kalacak.