Bozok Üniversitesi, Ziraat Fakültesi bünyesinde kurulan Mantar Tesisinde kayın mantarı (İstiridye mantarı) üretimimiz başlamış bulunmakta. Gerek AR-GE ve gerekse pratiğe, üretime yönelik Öğrenci ve üreticilere örnek olması açısından mantar tesisi ranza sistemi, otomatik nemlendirme ve havalandırma sistemi ile donatıldı.

Fakülte mantar tesisinde ilk hasatlarda Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökçen Yakupoğlu ve Arş. Gör. Tuğba Kılıç’da hazır bulundular.

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Kayın Mantarı (Pleurotus spp.) türleri, herkes tarafından kültür mantarı olarak bilinen beyaz şapkalı mantardan sonra en fazla üretilen ve tüketilen mantar türüdür. Yetiştiriciliğinin kültür mantarına nazaran daha kolay ve yatırım maliyetinin düşük olması nedeniyle bu mantarın yetiştiriciliğine olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır dedi.

Fakülte bünyesinde örnek Mantar Tesisinin kurulması ile birlikte öğrenciler Kültür Mantarı dersini uygulamalı olarak görme şansını yakaladı. Ayrıca kayın mantarı yetiştirmek isteyen üreticiler örnek tesisi görerek mantar yetiştiriciliği ile ilgili daha fazla bilgi alabilecekler.

Diğer yandan Fakülte de ilk defa, Ziraat Fakültesi bünyesinde bulunan Bahçe Bitkileri Laboratuvarında kayın mantarı miseli üretimi başlanırken Karadağ, "Kayın mantarı yetiştiriciliğinde kullanılan tohumluk miselin yakın çevremizden temin edilememesi üretime başlamak isteyen girişimciler için büyük engel teşkil etmekte idi. Üniversitemiz bünyesinde misel üretimi gerçekleştirilerek mantar üretimine başlamak isteyen yetiştiricilerin misele daha kolay ulaşması planlanmaktadır" dedi.