Sarıkaya Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin Konferans Salonu'nda düzenlenen programa, Kaymakam Yasin Özcan, Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, Cumhuriyet Savcısı Musa Erdem Altınhalka, Jandarma Komutanı Üsteğmen Adem Yeleğen, Emniyet Müdürü Fatih Çetin, Milli Eğitim Müdür Vekili Harun Günaydın, İlçe Müftüsü Necmettin Kayar, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. 

Sarıkaya Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mesut Erbir, burada yaptığı konuşmasında, İstiklal Marşı'nın hikayesinin de tıpkı bu topraklar gibi içinde büyük bir önem arz ettiği görüşünü savundu. Ankara'da Büyük Millet Meclisi'nin açılması ile bir milli marş yazılmasına karar verildiğini hatırlatan Erbir, Bunun için bir yarışma açıldığını, yüzlerce şiir içerisinden uygun İstiklal Marşı olabilecek bir şiir bulunamadığını aktaran Erbir, konuşmasında şunları kaydetti: 

"Mehmet Akif'in de konulan ödülden rahatsız olduğunun farkına varılmasıyla Hasan Basri beyin aracı olmasıyla bu şiiri yazmaya razı edildi. Bu şiir, 48 saatte tamamlandı. Tacettin dergahının duvarlarına yazılan bu şiir, sanki Anadolu halkının göz yaşı ve kanıyla yazılmıştı. 'Korkma' diye başlıyordu bu şiir. Akif diyordu ki, 'Ey umudunu kaybedenler, korkmayın. Bu ülkede hala ocaklar tütüyorsa, hala insanlar yaşıyorsa, umut var.' Akif, yapılacakları anlatıyordu bu şiirde. Bu vatana sahip çıkmak, yılmadan, usanmadan çalışmak gerektiğini ifade ediyordu Akif. Bu şiir, azmin, mücadelenin, yılmamayı ve gelecek vaatleri müjdeleri belirtiyordu. Bu şiir, bu milletin, bu ümmetin özgürlük için yapamayacağı hiç bir şeyin olamayacağını ve bağımsızlığı için neler yapabileceğini anlatıyordu."

Programda, Mehmet Akif Ersoy'un hayatı slayt gösterisi ile izleyicilere sunuldu, Milli Mücadele'yi konu alan bir gösteri yapıldı, şiirler okundu ve İstiklal Marşı oratoryosu yapıldı. 

Programın sonunda Kaymakam Yasin Özcan, Sarıkaya Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Bahadır Kulabaş'a il genelinde yapılan "Ezan Okuma Yarışması"nda elde ettiği birincilikten dolayı ve Şehit Hasan Hüseyin Aksoy öğrencisi Mevlüde Çelik'e il genelinde yapılan "Mehmet Akif ERSOY’un Hayatı ve Eserleri’" konulu bilgi yarışmasında elde ettiği birincilikten dolayı ödüllerini takdim etti.