İstiklal Marşı’nın kabulünün 95’inci yılı Sorgun’da kutlandı. Sorgun Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu tarafından hazırlanan program büyük beğeni topladı.

Okul konferans salonunda gerçekleşen programa Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, bazı oda ve dernek başkanları, kurum amirleri ile okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Müdürü Uzm. Öğrt. Yusuf Çetintaş yaptı.

Çetintaş, “Bugün 95 sene evvel 1921’de TBMM tarafından İstiklal Marşı’mızın kabul edilişinin yıldönümü ve merhum Mehmet Akif Ersoy’u anma günü münasebetiyle toplandık. Gayemiz o günkü samimi mana derinliğine yaklaşabilmek, aşk, iman ve ümit dolu mefkure ve dava adamı Akif’i anlayabilmektir. Bir daha hiç gelmesini istemediğimiz o kara günlerde asırların cihan imparatorluğu yıkılmaya çalışılıyor. Kahmraman milletin vatanına dört bir yandan saldıran düşmanlara karşı savunma mücadelesi veriliyor. Milli mücadele döneminde eli silah tutan kahramanlarımıza merhum Mehmet Akif Ersoy da şiirleriyle manevi komutanlık yapmıştır” dedi.

Öğrencilerin okuduğu şiirler ve öğrenciler tarafından hazırlanan İstiklal Marşı Oratoryosu ayakta alkışlandı.

Program sonunda öğrencileri tebrik eden Kaymakam Ali Arslantaş, “Mehmet Akif Ersoy aralıksız süren bir mücadelenin ardından öyle bir şiir yazdı ki savaşlarda, yorgun düşmüş bir milleti ürpertti, titretti ve hatta yeniden ayağa kaldırdı. Bu şiir, tarih boyunca yaşanan acıları yansıttı, hem geçmişi geleceğe, bağladı hem de umut kaynağı oldu" dedi.