İstiklal Marşı'nın 94. Yıldönümü Kutlandı

Uzun yıllar yoksulluklarla, savaşlarla bitkin düşen Türk milletinin "yoktan var olma" mücadelesini anlatan, kurtuluşun simgesi İstiklal Marşı'nın kaleme alınışının 94. yıl dönümü Bozok Üniversitesi'nde düzenlenen programla kutlandı.
Yayınlanma tarihi: 12 Mart 2015, Perşembe günü, saat: 09:56

Bozok Üniversitesi, Türk Dili Bölüm Başkanlığı tarafından hazırlanan programda Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Turgut Koçoğlu “İstiklal Marşı’nı Düşünmek” yine Erciyes Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Dr. Abdülkadir Dağlar “Milli Marş Olarak İstiklal Marşı” konulu konferans verdi.

Bozok Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salon’unda düzenlenen programa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Yumak, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Şahingöz, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Karacabey, İktisadi İdari Birimler Fakültesi Dekanı Mustafa Saçmacı, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Temizyürek, İl Kültür Müdürü Lütfi İbiş, Üniversite Genel Sekreteri Erol Sorucu, Daire Başkanlarının yanı sıra öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasını, Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Eda Oğuzhan yaptı. Oğuzhan konuşmasında milletlerin hayatında, geleceklerine yön veren önemli kilometre taşları niteliğinde abidevi şahsiyetler olduğunun altını çizerek milli marşımızı kaleme alan Mehmet Akif Ersoy’un bu abidevi şahsiyetler arasına yer aldığını sözlerine ekledi. Etkinlik öğrenciler tarafından İstiklal Marşı ve Çanakkale Şehitleri Şiirinin okunmasıyla devam etti.

Programa konuşmacı olarak katılan Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eski Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Abdülkadir Dağlar “Milli Marş Olarak İstiklal Marşı”,Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eski Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgut Koçoğlu ise “İstiklal Marşı’nı düşünmek” konulu konferans verdi. Dağlar Şanlı Bayrağımızla birlikte bağımsızlığımızın en önemli simgelerinden olan İstiklal Marşı’nın, özlü dizeleriyle milletimizi ortak düşünce ve duygularda buluşturmakta olduğuna vurgu yaparak, “milli marşımızın, göğsümüzü kabartarak haykırdığımız, kendimize güvenimizi, geleceği şekillendirme gücümüzü, birliğimizi, dirliğimizi pekiştirip, artırmakta ve artırmaya devam edecektir.” dedi. Yrd. Doç. Dr. Turgut Koçoğlu “Milli karakterimizi, milli mücadelenin heyecanını ve duygularını içinde taşıyan, edebiyatımızın seçkin bir örneği olarak kabul edilen İstiklal Marşı, tarihi şahlanışın, onur ve gurur mücadelesinin parlak bir anıtıdır” ifadelerini kullandı.

Programın sonunda Rektör Yardımcısı Hasan Yumak tarafından Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Turgut Koçoğlu ve Öğr. Gör. Dr. Abdülkadir Dağlar’a plaket takdim etti.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki