Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Vali Kemal Yurtnaç, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılıçaslan, rektör yardımcıları, fakülte dekanları, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgüt temsilcileri akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklâl Marşının okunmasıyla başlayan anma programının açılış konuşmasını Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Fidan yaptı.
 
Mehmet Akif’in Çanakkale’yi, Bülbülü, kaleme alırken Türk milletini mazi ile atisini birbirine bağlayan İstiklal Marşını kaleme alırken nasıl bir haliyeti ruhiye de olduğunu düşünmemiz gerektiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Fidan “Ey büyük üstat. Zaman seni unutturmayacak. Unutulmayacaksın. Müslüman Türk milletinin ulvi değerleriyle birlikte millet olma şuurunu simgeleyen, İstiklâl Marşımızın kabulünün 96. yılını kutluyor, Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın diyorum.” diye konuştu.
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, 97 yıl önce büyük bir coşkuyla milli marşımız olarak kabul ettiği İstiklal Marşı; Türk Milletinin kahramanlığını, vatan sevgisini ve bağımsızlık mücadelesini en güzel biçimde dile getiren muhteşem bir eser olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ise, tarihin her döneminde vatanına ve bağımsızlığına yönelik tehditlere karşı, inanç ve değerlerinden ödün vermeden mücadele eden aziz milletimiz, İstiklal Marşı’nda vücut bulan ruhla üstün gelmiş ve bugünün aydınlık Türkiye’sini inşa etmeyi başardığını söyledi.
 
Rektör Prof. Dr. Karacabey konuşmasının devamında öğrencilere ve akademisyenlere seslenerek şunları söyledi; “Genç arkadaşlarım hangi bölümü okursak okuyalım geçmişimizi ve tarihimizi bilmek ve geçmişimizdeki önemli şahsiyetleri anlayabilmek durumundayız. Bugün Safahat’ı okuduğumuz zaman pek çoğumuzun anlayamadığını biliyorum. Bundan dolayı da sizleri suçlamıyorum. Bizim dilimiz adına neler kaybettiğimize üzülüyorum. Çünkü gerçekten öz Türkçe yazılmış bir metni, bizi anlatan bizim gençliğimize ufuk veren ve verecek olan metni bugünkü gençliğimizin anlayamaması bizim geldiğimiz nokta açısından üzerinde düşünülmesi gereken bir husustur. Bu manada edebiyat bölümü hocalarımıza bir görev düştüğünü düşünüyorum. Bütün gençlerimize Mehmet Akif’in Safahat’ını mezun olmadan önce okutulması gerektiğine inanıyorum. İstiklal Marşı’mızın TBMM’de kabulünün 97’nci yıldönümü nedeniyle milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, bu vatan uğruna can veren bütün şehit ve gazi olan kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum”
 
Vali Kemal Yurtnaç da konuşmasında her devletin kahramanları ve zor günleri olduğuna dikkat çekerek bu zor günlerde milleti yönlendirmek ve ayağa kaldırmak için bu kahramanların bir rol üstlendiğini ve Mehmet Akif Ersoy’unda bu kahramanlardan birisi olduğunu belirtti.
 
Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı, Safahat, Süleymaniye, Asımın Nesli gibi kaleme aldığı eserlerin bizlere birer emanet olduğunu belirten Vali Yurtnaç, bu milli ruhu hep birlikte yaşatılması gerekliliğinin altını çizdi.
 
Vali Yurtnaç konuşmasının sonunda, İstiklal Marşımızın kabulünün 97 .yıl dönümünü kutlayarak milli şair Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve saygıyla andığını sözlerine ekledi.
 
Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Öğretim Üyesi Dr. Özden Savaş, “Mehmet Akif Ersoy’un Karakteri ve İstiklal Marşı’nın Yazılış Sürecini” anlattı.
 
Program Mehmet Akif Ersoy’un hayatına dair video, istiklal marşının okunması ve bülbül şiiri Oratoryo ile sona erdi.