İstiklal Marşımızın 94'üncü Yıl Dönümü Kutlandı

İstiklal Marşımızın Kabulünün 94’üncü Yıl Dönümü ve Bağımsızlık Kahramanı Mehmet Akif Ersoy’u anma programı Erdoğan Akdağ Fen Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından, Bilal Şahin Gençlik ve Kültür Merkezinde düzenlendi.
Yayınlanma tarihi: 13 Mart 2015, Cuma günü, saat: 01:21

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Erdoğan Akdağ Fen Lisesi Müdürü Hüseyin Kaya ve Tarih Öğretmeni Sabit Akyol yaptı. Program Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı konulu video gösterimi sonrasında, Mehmet Akif Ersoy’un "Seyfi Baba" Manzum Hikâyesi’nin öğrenciler tarafından canlandırılması ile devam etti.
 
Şiirler Okundu, Oyunlar Sahnelendi
Programda öğrenciler, Mehmet Akif Ersoy’un "Uyan" ve Atiye Karanlık Görerek Azmi Bırakma" adlı şiirlerini okudu, kapanışında ise İstiklal Marşımızın Doğuşu adlı oyunu sahnelediler.
 
İstiklal Marşımızı Her Zaman Aynı Haz ve Lezzet İçerisinde Dinliyoruz
Programın kapanış konuşmasında Aziz Milletimizin milli ve manevi ruhunu yansıtan İstiklal Marşımızın yazarı Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u saygı ve rahmetle andığını belirten Vali Yazıcı,"İstiklal Marşımızın kabulünün 94. yıl dönümü nedeni ile okulumuzun hazırlamış olduğu bu güzel törene teşrif eden herkese çok teşekkür ederim. Yaklaşık 150 sene önce ki mantalite, lisan ve dilde yazılmasına rağmen sanki daha dün yazılmış gibi İstiklal Marşımızı her seferinde, her defasında bıkmadan usanmadan aynı haz ve aynı lezzet içerisinde dinliyoruz. Buda marşımızı o zaman ki halet-i ruhiye içerisinde yazan büyük şairimizin ne kadar yüreğinden boşaldığını ve yüzyıllar sonra bile tazeliğini, güzelliğini muhafaza edecek tarzda yazdığını gösteriyor. Bu açıdan hem şairimizi çok seviyoruz, hem de dünya genelinde ender olan ve böyle bir milli marşa sahip olduğumuz için iftihar ediyoruz. Bu güzel günü de çok hoş bir performansla bize yansıtan öğrencilerimiz ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum "dedi.
 
Programa Vali Abdulkadir Yazıcı, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

 

 

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki