Büyük Sinema Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen brifingde OSB Müdür Vekili Erdoğan Öztürk, Bozok OSB Müdürü Ömer Öncü, SGK İl Müdürü Bilal Keskin, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Mualla Taşkesen, KOSGEB İl Müdürü Mustafa Işık, Ticaret İl Müdürü İbrahim Aktaş, ORAN Kalkınma Ajansı Yozgat İl Koordinatörü Timur Yıldız ve İŞKUR Yozgat İl Müdürü Taner Yıldız kurumları tarafından yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara sunum yaptı.
 
Yapılan sunumların ardından toplantının ikinci kısmında Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ başkanlığında oluşturulan heyet katılımcıların sorularını alarak yanıtladı. Soru cevap sonrası toplantının değerlendirme konuşmalarına geçildi.
 
Toplantı sonrası bir konuşma yapan Vali Kemal Yurtnaç, bu günkü toplantının Yozgat’ta ki esnafın, ticaret erbabının ve özellikle OSB de bulunan firmaların güçlenmesiyle alakalı yapılan ve yapılacakların masaya yatırılması ile alakalı olduğunu söyledi.
 
Geçtiğimiz yıl iş adamları zirvesi yaptıklarını hatırlatan Vali Yurtnaç, “Yaptığımız bu zirve meyvesini vermeye başladı ve Yozgat’ta artı 1500 istihdam sağlayacak olan firmalar ilimize yatırım yapacaklar. Bunlar artarak devam edecek. Eğer firmalar gelip burada yatırım yapar ve işçi konusunda sıkıntı yaşarlarsa biz onlara mahcup oluruz. Buraya gelen ve gelecek olan firmalar tanınmış güvenilir firmalar. Özellikle işçi konusunda ve diğer konularda hepimizin bu firmaları desteklemesi gerekiyor. Biz burada üreten Yozgat’ı ortaya çıkarmak istiyoruz. Mevcut OSB’nin yanı sıra Bozok OSB’de ki çalışmalarımızda aralıksız olarak devam ediyor. Çalatlı köyü yakınlarına kurulacak olan küçük sanayi sitesi ile ilgi çalışmalarımızda devam ediyor. Biz buralarda il özel idaresi olarak kamulaştırma işlemlerini yapıyoruz. Bizimde orada ortaklığımız olacak” dedi.
 
Daha sonra bir konuşma yapan Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ise, “Esnafımızın, tüccarımızın ve sanayicimizin her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz. Yozgat’ı büyütmek ve geliştirmek istiyoruz. Onunla ilgili olarak öncelikle alt yapı hizmetlerinin geliştirilmesi lazım. Bununla alakalı olarak gerekli çalışmaları hızlı bir şekilde yapmaya gayret gösteriyoruz. Bozok OSB, hızlı tren, havaalanı, bölünmüş yolları, yatırımda aldığı teşvik ile ben inanıyorum Yozgat yatırımcınız cazibe merkezi olacak” diye konuştu.
 
“AKDAĞMADENİ, SARIKAYA, ÇEKEREK, ŞEFAATLİ DOĞALGAZA KAVUŞUYOR”
Sunumların ardından bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, doğalgazı Yozgat’a getirdiklerini anımsatarak, "Doğalgazı biz Yozgat’a getirdik. TANAP Yozgat’tan geçti ve bütün bunlar Yozgat’ta toplu konut için istihdam doğdu. Şehir hastanesi, üniversite ve diğer kamu yatırımlarının inşaatları Yozgat’a çok ciddi para girmesine, çok ciddi istihdam oluşmasına yol açtı, Yozgat kazandı, Yozgatlı bundan kazandı. Şuanda Yozgat Merkez, Yerköy, Boğazlıyan ve Sorgun başta olmak üzere şimdi de Çekerek, Şefaatli, Akdağmadeni ve Sarıkaya doğalgaza kavuşuyor ve burada doğalgaz bağlama, tamir-bakım konusunda 50 civarında Yozgat’ta yeni işletme çıktı ortaya. Bu 50 işletme yanında birer kişi çalıştırsa 50 kişi demektir. Bunlar Yozgat’ta hükümetin attığı adımların doğurduğu sonuçlardır. Kamu kurumlarına verdiğimiz destekle birçok ayrı istihdam oluşturuldu." ifadelerine yer verdi. 
 
“5 YILDIZLI OTEL ŞART”
Yozgat’a 5 yıldızlı otelin şart olduğuna vurgu yapan Bozdağ, şunları kaydetti: "Hep söyledim. Yozgat’a 5 Yıldızlı bir otel şarttır, zorunludur. Onun için bir çağrı yapıyoruz. Kim yapmak istiyorsa, biz ona her türlü desteği vermeye hazırız. Eğer kimse atmazsa biz Özel idare olarak bu adımı kendimiz atacağız. Çünkü iyi bir otel buraya yatırım yapan iş adamlarının hem kendi hem mühendislerinin hem de çalışanlarını gönderdiği zaman kalabileceği konforlu bir güvenli bir yer olması lazım. Şimdi siz bunu yapmadığını zaman üzerine bir şey koyamazsınız."
 
“YOZGAT EĞİTİM ÜSSÜ OLACAK”
Yozgat’ın eğitim üssü olacağını belirten Bozdağ, "Yozgat POMEM 500 kişiydi bunu biz 1000’e çıkardık. Bin kişi eğitim alıyor. Bir de bunları eğiten hocalara baktığımızda orada da çok ciddi sayıda istihdam oluşuyor. Yozgat’ta Diyanet Eğitim merkezi bu sene faaliyete alıyoruz. İmam hatipler, müezzinler, Kuran kursu öğreticileri ve diyanet personeli meslek öncesi ve meslek içi eğitim alacaklar. Orada da adeta yeni bir üniversite kuruluyor. Kütüphanesiyle, Okuluyla, eğitim merkeziyle, misafirhanesiyle, camisiyle adeta Yozgatta bir başka üniversite. Polis Meslek Eğitim Merkezi, o da ayrı bir üniversite. Ve Adalet Bakanlığının şu anda inşaatı devam eden Adalet Eğitim Merkezi de Yozgat’a ayrı bir güzellik katacaktır. O da inşallah bittiği zaman Yozgat Üniversitesiyle, Adalet eğitim Merkezi, Polis Meslek Eğitim Merkezi ve Diyanet Eğitim Merkezi ile Türkiye’de bir eğitim üssü haline gelecek. Şu an da bu dördünün bir arada olduğu il Ankara, İstanbul gibi büyükşehirleri çıkarırsanız 81 il içerisinde çok azdır. Burada başka bir istihdam oluşturan kapı araladık." dedi.
 
“PROJELERİ DOĞRU YAPARSAK YOZGAT’A DAHA FAZLA PARA GELİR”
Yozgat’ta proje eğitimlerinin başladığını dile getiren Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Başlarda çok az katılım var ama şimdi görüyorum ki rakamlar artıyor, katılımlar artıyor. Bu iyi bir gelişme. Biz projelerimizi doğru yaparsak, sağlıklı hazırlarsak, yapacağımız işin niteliklerine uygun hale getirirsek, Ankara’daki yatırım desteklerinden birçok yatırım destek yerlerinden çok büyük destekler alabiliriz. TKDK’dan Yozgat’ın çok büyük destekler almasının ana nedenlerinden bir tanesi, o alanda çok başarılı ve iyi projelerin üretiliyor olmasıdır. Bizim bu noktada bir eksiğimiz var, bir iş yapmak istiyoruz, o işi yapmanın kuralları var, ben bu kurallara uymayayım, kurallar bana uysun diyoruz ve o zaman olmuyor. Proje geliştirme, proje üretme, üretilen projeleri destekleme yapan kurumların istediği standartta yapma konusunda bizim eksiklerimiz var, biz onları yaptığımızda Kayseri’den daha fazla projeyi biz Yozgat’a kazandırabiliriz, daha fazla parayı Yozgat’a getirebiliriz. Onun için bu eğitimlere önem vermeliyiz."
 
“SULAMA BİRLİKLERİYLE İLGİLİ YENİ ADIM ATILIYOR”
Sulama birlikleriyle ilgili yeni bir adım atacaklarını aktaran Bozdağ, "Kanun tasarısı komisyondan geçti. Bu hafta da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), genel kurulda görüşecek. Sulama birlikleri genel kurulunu kaldırıyoruz, sulama birlikleri meclisini, sulama birlikleri yönetim kurulunu kaldırıyoruz. Sulama birliklerinin başkanlarını, sulama birliği üyeleri arasından seçilmesine son veriyoruz. Sulama birliği kendi olacak, başına DSİ (Devlet Su İşleri) bir tane kamu görevlisi atayacak. Şuanda sulama birliğinde çalışanlar da onun emrinde çalışacak ve sulamaları onlar yapacak. Neden bu kararı aldık? Çünkü sulama birlikleri maalesef kötü yönetim nedeniyle topladıkları paraları amaç dışı kullandıkları için kendi amaçlarına hizmet edemez noktaya geldiler. DSİ kendi içerisinde de bunu Özel İdareye devredecek, Özel İdare bunu ya da bir belediye ile anlaşacak o işletecek ama her halükarda işletmesini kamu yapacak. Ben eminim ki yeni dönemde sulama birliklerinin araziye su ulaştırma sıkıntısı, su kanallarında ve diğer alanlardaki tamir, bakım ve onarım gibi problemleri kısa süre içerisinde aşma imkanı olacaktır. Biliyorsunuz Yozgat KOP (Konya Ovası Projesi) kapsamına alındı. Oradan da Yozgat çok ciddi destek alıyor. Bazı yerlerde göletleri yapma kararı aldık, ihaleler yapıldı, inşaatları devam ediyor. Bunun dışında kalan kısımlar da Özel İdare marifetiyle yapılacaktır. Özel İdare bu köylerdeki kanallara ve diğer şeylere daha fazla imkan verecektir. Bu noktada onun üzerine duracaklardır." şeklinde konuştu. 
 
“YOZGAT ULAŞIM KONUSUNDA BÜYÜK İMKANA SAHİP OLACAK”
Yozgat’ın ulaşım konusunda büyük imkana sahip olacağına dikkati çeken Bozdağ, şunları kaydetti: "Yollarımızı bölünmüş yol yapıyoruz, BSK yapıyoruz, inşallah bu sene bitmediği takdirde gelecek sene tamamı BSK olmuş olacak. Karayolunda Ankara’ya şimdiki gidişle hızı kalitesi konforu değişecek. Hızlı tren devreye giriyor, geçen ilk ray serimini Sayın Bakanlarımızla hep beraber yaptık. Şuanda çalışmalar devam ediyor. 2019 yılının inşallah ikinci yarısına doğru ilk deneme sürüşleri başlama ihtimali var bir aksaklık olmazsa. 2019’da yüksek hızlı tren Yozgat’tan Ankara’ya, Sivas’a, İstanbul’a, Konya’ya ve devam eden gitme imkan ve fırsatı bulacak. Sanayicinin pazara ulaşmasına üreticimiz için de çok büyük bir fayda sağlayacak. Yozgat’ın havaalanımızın ihalesini yaptık yaptık, müteahhit firmaya yer teslimi yapıldı. Hazırlıklar devam ediyor, inşallah hazırlıklar bittiği zaman havaalanımızın temelini hep beraber atacağız. Altyapısı 2020’de bitecek, bunun üst yapısı da ihale edilecek eş zamanlı onların da bitmesi hedefleniyor. Bu şu demektir, 2020 yılında Yozgat havaalanıyla, BSK asfaltıyla ve yüksek hızlı trenle ve kara trenle beraber ulaşım konusunda Türkiye’nin çok az iline sahip olan büyük bir imkana sahip olacak. Bu da iş adamlarımız için çok büyük bir kolaylık olacak."
 
YENİ OSB İLE BAŞ TEK OLACAK
Bozok OSB’nin kurulduğunu ifade eden Bozdağ, "OSB’nin dolmadığını görünce, dolamadığını anlayınca o zaman yeni bir OSB yapma kararı aldık. Kimsenin Yozgat’tan Bozok OSB’yi yapın diye bir talebi olmadı. Hatta bazıları bu OSB yapılmasın diye de uğraş verdi. Onun üzerine dikkat ederseniz Özel İdare’nin payı yüzde 87’dir. Neden biz ikinci OSB’yi yapalım dedik? Mevcut OSB, Yerköy’e mi ait, Yozgat’a mı ait? Şehre uzaklığı var, ikincisi hangi belediye hizmet edecek? Üçüncüsü, güvenlik sıkıntıları olduğundan kim müdahale edecek? Sağlık sıkıntıları olduğunda ne olacak? İşçilerin ulaşımı vesaire pek çok başka problem var. Yani bir işin çok başı olduğunda o işten hayır gelmiyor. Baş tek olacak ve biz ondan hesap soracağız. O işi yaptığında da teşekkür edeceğiz." dedi.