'İslamda Aile' konulu konferans verildi

Sorgun İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte, İlahiyatçı-Yazar Ömer Döngeloğlu ‘İslamda Aile’ konulu konferans verdi.
Yayınlanma tarihi: 01 Aralık 2015, Salı günü, saat: 10:28

Sorgun İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği tarafından düzenlenen  etkinlikte, İlahiyatçı-Yazar Ömer Döngeloğlu ‘İslamda Aile’ konulu konferans verdi.

Sorgun Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen ve yoğun ilgi gören konferansta Döngeloğlu, İslamda kadına verilen önem ve kadının aile hayatındaki yeri ve önemi konusunda Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in hayatından da örnekler verdi.

Dünyanın şu anda aile konusunda büyük bir kriz içinde olduğunu ifade eden Döngeloğlu, Batı ülkelerinin 30-40 yıl önce önerdiği aile modeli nedeniyle Türkiye'de de aile konusunda sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Evlenen gençlerin artık aile büyükleriyle yaşamak istemediğini, bunun da çeşitli sorunlara sebep olduğunu belirten Döngeloğlu, şunları kaydetti, "Geçmişte yaşadığımız geniş ailelerde de sıkıntı olurdu ama bu sıkıntılar geçim sıkıntısına, yuvayı yıkmaya dönük stresi absorve ederdi. Sıkıntı yaşayanlar aile içinde mutlaka kendilerini dinleyen birilerini bulurdu. Şimdi televizyon kumandasında hangi düğmeye basılacak kavgasında bile ne elti bulabiliyorsunuz, ne de kaynana. Bir evin yükünü bir omuz kaldırmakta zorlanıyor. Eşler sıkıntıyı birbirine yansıtıyor. Evlilikler 5 yıl bile sürdürülemiyor. Siz bulunduğunuz hale razı olduğunuzda mutluluğu yaşarsınız. Zengin zenginliğine, fakir fakirliğine razı olursa mutluluğu yakalar. Evlerinize sahip çıkın, yuvanıza sahip çıkın. Yuvanıza sahip çıkarsanız yuvanızı Allah koruyacaktır."

Döngeloğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Allah'ü Tealâ, Cennette önce Hz. Adem A.S.'ı yarattı. Cennette tek başına uzunca süren bir yaşama ve cennetin tüm nimetlerinden yararlanmasına rağmen mutlu olamayan Hz. Adem A.S.'ı gören Allah onun vücudundan bir parçadan da Hz. Havva annemizi yarattı. Böylelikle ilk aile hayatı Cennette başladı. Dikkat edin, sadece Hz. Havva annemizi yarattı. İslâmda çok eşlilik sünnet değil, caizdir. O'da savaşlar nedeniyle şehit olan Müslümanların eşleri, çocukları  ortada kalmasın diyedir. Dikkat edin, Peygamberimizin bir çok eşi olmasına rağmen çocuklarının annesi sadece Hz. Hatice annemizdir. İslâm kadına, çok değer veren bir dindir. Dinimizde, evde söz sahibi olarak kadın belirlenmiştir. Erkek, çalışmak, ailesine ve çocuklarına helâl rızık kazanmakla yükümlüdür. Yuvayı dişi kuş yapar misali, evin tüm idaresi kadının elindedir. Hayat standardımız artmasına, refah seviyemiz yükselmesine rağmen mutlu olamıyoruz. Sizce neden? Kaçımız eşimize hafta da en az üç defa O'nu sevdiğini söylüyor? Kaçımız arada sırada küçük hediyelerle gönlünü alıyor? Evlilikle küçük jest ve hediyelerle eşinizin gönlünü alın, karşılıklı sevgi ve saygı ailede mutluluğun temelini oluşturur."

Döngeloğlu, konuşmasının sonunda Bayırbucak Türkmenleri için Sorgun Kaymakamlığı önderliğinde başlatılan yardım kampanyasına tüm vatandaşların destek olmasını istedi.

Konferansın ardından Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş ve Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Döngeloğlu’na günün anısına hediye takdiminde bulundu.

Etiketler: ömer döngeloğlu   konferans   sorgun   islam   aile  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki