Bozok Üniversitesi, Kritik Analitik Düşünce Öğrenci Topluluğu tarafından “İslam Metafiziğinde Allah ve İnsan” konulu konferans düzenlendi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi İlahiyatçı, Yazar Prof. Dr. Ekrem Demirli’nin konuşmacı olarak katıldığı konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan program kısa bir sinevizyon gösterisi ile devam etti. Yozgat’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konferansına başlayan Prof. Dr. Ekrem Demirli metafiziğin bir disiplin ve bilim olduğunu sözlerine ekledi. 

Prof. Dr. Demirli konuşmasında “Sufiler metafiziğin konusunu Tanrı'nın varlığı, sorunlarını ise Tanrı-âlem irtibatı diye belirlediklerinde, metafizikte bilgi yapmayı mümkün kılan umûr-ı amme ya da varlığa varlık olmak bakımından eklenen genel ve ortak durumlara bir karşılık bulmuşlardır. Gerçekte sufilerin metafizik anlayışa, özellikle İbn-i Sina'nın metafizik anlayışına en çok yaklaştıkları nokta bu umûr-ı âmme sorunu olmuştur. 

Çünkü başta Fusûsu'l Hikem olmak üzere İbnü'l Arabî ve takipçilerinin pek çok kitabında bu bahislere yer verilmiştir. Bali Efendi'nin İbn Sina'nın ‘Varlık olmak bakımından varlığa eklenen şeyler’ diye gördüğü ve bütün varlıklar arasında ortak olan bu genel şeyleri Tanrı ile âlem arasındaki ortak nitelikler diye tanımlaması dikkate değer. Burada da metafiziğin varlık biliminden teolojiye doğru yöneldiğine tanık olmaktayız.” ifadelerini kullandı.