Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yozgat Şehir Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Ümit Işık, Yozgat Belediyesi Bilal Şahin Kültür Merkezinde, Yozgat Belediyesi 2. Dönem Gençlik ve 3. Dönem Çocuk Meclisi ile bir araya gelerek Otizmi anlattı. 

Nisan ayının Otizm Farkındalık ayı olduğunu, 6 Nisan Perşembe Günü Otizm Farkındalık yürüyüşü yapacaklarını belirten Işık şunları söyledi; “Otizm bebeklik döneminden itibaren ortaya çıkan, çocuğun çevresiyle iletişim ve etkileşim kurmasını engelleyen, tekrarlayıcı, basmakalıp davranışlar göstermesine yol açan bir bozukluktur. Günümüzde ise her 68 çocuktan biri otizm tanısı almaktadır.

Otizm tanısı alan çocukların önemli bir kısmında belirtilerin 13-14 aylık iken görülmeye başladığı bilinmektedir. Ancak en sık başvuru yaşı 2-3 yaştır.

Üç yaşından küçük çocuklarda otizm varlığını düşündüren belirtiler;
• Göz teması kurmada ve sürdürmede zorluk yaşar

• İsmiyle seslenildiğinde dönüp bakmaz, tepki göstermez. Normal gelişim gösteren bir çocuk genellikle 10 aylık olduğunda kendi ismini tanır ve ismiyle seslenildiğinde dönüp bakar

• İstediği bir nesneyi parmağı ile işaret ederek göstermez. Örneğin uzanamadığı bir yerden bir eşya isteyeceğinde parmağı ile göstermek yerine annesinin elini tutarak gösterir ya da o nesnenin önünde bekler. Normal gelişim gösteren bir çocuk genellikle 12 aylık olduğunda bir nesneyi parmağı ile göstermeye başlar.

• Oyun oynama ve taklit becerisi yetersizdir. Hayali oyun ya da -miş gibi oyun olarak adlandırılan oyuncak bebeğe yemek yediriyormuş gibi yapma, oyuncak bir telefonla konuşuyormuş gibi yapma, arabayı sürüyor ve kaza yapıyormuş gibi yapma oyunları oynamaz.

• Yalnız kalmayı tercih eder. Arkadaşlık kuramaz ve tek başına oynamayı ister. Arkadaşları ile karşılıklı oyun oynamaz, grup oyunlarına katılmaz ve ailesini oyununa davet etmez.

• Otizm tanılı çocukların en dikkat çekici yönleri, konuşmasındaki gecikmedir. Motor gelişimleri çoğunlukla normal olmasına yani, zamanında oturup, zamanında yürümelerine karşın, dil gelişimleri ve konuşmaları oldukça geridir. Beş yaşına geldiklerinde sadece %50'si tek kelimelerle konuşabilir. Konuşma, ilişki kurmaktan çok ihtiyaçların giderilmesi için kullanılır.

• Sallanma, kendi etrafında dönme, kollarını çırpma, elleri ile oynama gibi tekrarlayıcı davranışları vardır. Otizmi kesin olarak tedavi eden herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Otizm tedavisindeki en etkin yöntem erken yaşlarda başlanan yoğun eğitim programlarıdır” .

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr.İsmail Kurca ise yaptığı açıklamada; “Otizmin tedavisindeki en etkin yöntem erken tanıdır. Erken tanıyı sağlayabilmek için de otizmin farkındalığını arttırmamız gerekmektedir. Bu bağlamda otizmin farkındalığı için nisan ayı, Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edilmiştir. Bu nedenle nisan ayı boyunca tüm dünyada otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.6 Nisan Perşembe Günü, Genel Sekreterlik binamız önünden Cumhuriyet Meydanına kadar Otizm Farkındalık Yürüyüşü yaparak, gökyüzüne balon bırakıp, onların yanında olduğumuzu, yalnız olmadıklarını vurgulamak istiyoruz. Tüm çalışanlarımızı ve halkımızı bu duyarlı günde yürüyüşe davet ediyorum” dedi.