İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Verildi

Bozok Üniversitesi, Genç Girişimciler Kulübü tarafından organize edilen konferansta, Şehir Hastanesi Mimarı ve Şantiye Şefi Aleks Bero “İş Sağlığı ve Güvenliği” konusundaki bilgi, deneyim ve gözlemlerini öğrencilerle paylaştı.
Yayınlanma tarihi: 13 Mayıs 2015, Çarşamba günü, saat: 21:48

Bozok Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen ve İnşaat Topluluğu’nun da katkı verdiği konferansa öğretim elemanı ve çok sayıda öğrencinin yanı sıra üniversite dışından da katılım oldu.

İş sağlığı, iş güvenliği ve iş kazası kavramlarının tanımlarını ve kronolojik olarak gelişimlerinin kısaca ele alındığı toplantıda istatistikî bilgiler de değerlendirildi. SGK’nın 2011 yılı verilerine değinen Aleks Bero, ülkemizde yıllık 70 bin civarında iş kazası meydana geldiğini; 700 meslek hastalığının, 1710 kişinin hayatını kaybettiğini, 2200 kişinin ise iş göremezlikle sonuçlandığının altını çizdi. İş kazalarında hukuki durum ve süreçlerle ilgili bilgiler veren Bero, başarı öykülerinin yanında yaşadığı olumsuzluklara ilişkin deneyimlerini de paylaştı. 

İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının ana amacının çalışanları iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı koruyarak ruh ve beden bütünlüklerinin sağlamak olduğunu belirten Bero, işyerinde alınacak tedbirlerle, iş kazalarından veya güvensiz ve sağlıksız çalışma ortamından dolayı doğabilecek olumsuzluklara karşı sorumluluklarımızın olduğunun altını çizdi.

6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve mevzuatlardan söz eden Baro, çalışma yaşamında şantiyelerde yaşadığı iş kazaları ve hukuksal süreçlerini öğrencilerle paylaştı. Şantiyelerin her daim ekonomik kazanç anlamında cazip olduğunu söyleyen Baro, “Her nimet beraberinde külfeti de getirmektedir. İleride şantiyelerde çalıştığınızda sakın ha bana bir şey olmaz, az sonra giyinirim, şimdi iki dakikalığına uğraşmayayım gibi cümleleri lügatinizden kesinlikle çıkarın.” şeklinde öğrencilere uyarılarda bulundu.

Katılımcıların sorularının cevaplandırıldığı konferansın sonunda, Bozok Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü Akademik Danışmanı Doç. Dr. Mustafa Böyükata konuşmacı Aleks Bero’ya plaket takdim etti.

Etiketler: iş sağlığı   güvenlik   eğitim  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 8 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki