Yozgat’ın yatırım potansiyelini ortaya çıkarmak, iş adamlarının Yozgat’a yatırım yapmalarını sağlamak, istihdamı artırmak, büyük şehirlere göçü önlemek, ilimizi yaşanabilir bir şehir haline getirmek ve Yozgatlı iş adamları ile gönül köprüsü kurmak amacıyla Yozgat Valiliği tarafından organize edilen iş adamları zirvesi meyvesini vermeye başladı.
 
Bilindiği üzere Yozgat Valiliği tarafından tertip edilen iş adamları zirvesinin ilkinde Yozgat dışında yaşayan iş adamları, toplantının ikinci ayağında ise yurt dışında yaşayan Yozgatlı iş adamları ilimize davet edilerek Yozgat’ın potansiyeli ve yatırım fırsatları anlatılmıştı.
 
Toplantıların ardından Vali Kemal Yurtnaç, OSB Müdürü Erdoğan Öztürk, ORAN Kalkınma Ajansı Yozgat Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Timur Yıldız ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Halıcı’dan oluşan ekip İstanbul’da faaliyet gösteren iş adamlarını ziyaret etti.
 
1974 yılında faaliyetlerine başlayan, döviz ve altın ticareti, gıda, uluslararası ticaret, gayrimenkul ve inşaat sektörleri gibi birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Irmak Grup şirketini ziyaret eden Vali Yurtnaç ve beraberindekiler firma ve faaliyet gösterdiği sektörler hakkında şirket yetkilisi Yüksel Akgül’den bilgi aldı.
 
Şirket yetkilisi Yüksel Akgül, IDA Gold, Irmak Döviz, Irmak Kent, Irmak Tomruk, Elvan Irmak olarak faaliyet gösterdiklerini ve Irmak Group olarak 2002 yılında Türkiye’nin önde gelen çikolata ve şekerleme gruplarından Elvan Gıda A.Ş. ile ortaklık kurarak gıda üretimi sektörüne giriş yaptıklarını söyledi.
 
Azerbaycan Bakü’de unlu mamuller ve çikolata üretimi yapan bir fabrikasını Yozgat’a çekme düşüncesi olduğu belirten Akgül’e yatırımını Yozgat’a yapması durumunda elde edeceği kazanımlar, Yozgat’ın potansiyeli ve fırsatları da anlatıldı.
 
YATIRIM MALİYETİ 3 MİLYON EURO
Düşünülen yatırımın 3 milyon Euro civarında bir yatırım tutarı olacağını kaydeden Akgül, “Düşündüğümüz yatırımın gerçekleşmesi durumunda 350 ila 400 kişiyi aynı anda istihdam edebiliriz. Bu yatırımı gerçekleştirmemiz için yaklaşık 5 bin metrekare bir yere ihtiyacımız var. Mevcut makine ekipmanımıza da yeni makinalar ekleyerek son teknoloji ile üretim yapmayı planlıyoruz” dedi.
 
Ürünlerin yurt dışına ihracatının da yapılacağını belirten Akgül, “Hava yolu, demir yolu ve limanlara yakınlık ihracatta çok önemli bir etken. Biz Yozgat’a yatırım yapmayı ciddi bir şekilde düşünüyoruz. Bununla alakalı önceden bir fizibilite çalışması yapacağız ve firma ortağımız Elvan Gıda A.Ş. ile alacağımız ortak karar doğrultusunda hareket edeceğiz. Yozgat’a yatırım yapmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diye konuştu.
 
Oldukça verimli geçen toplantıda firma yetkilileriyle yakın zamanda tekrar bir araya gelinerek düşünülen yatırımın Yozgat’ta gerçekleştirilmesi yönünde çalışma yapılması kararı alındı.