'İranlaşıyoruz' diyen Perinçek onunla görüştü!

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmeye giden Türkiye heyeti, ziyaret öncesinde Atatürk Havalimanında Ahmedinejad ile görüştü.
Yayınlanma tarihi: 01 Mart 2015, Pazar günü, saat: 00:58

Görüşmede Doğu Perinçek "Biz bir milletiz. Bin yıllık dostluğumuz var. 1074 Kaşgarlı Mahmud'un Divanı Lugatit Türk'te söylediği gibi 'Börksüz baş, Fars'sız Türk olmaz.'" ifadelerini kullandı.

En büyük edebiyat eserlerinden olan Firdevsi'nin Şahnamesi'nde de Türk-Fars dostluğunun anlatıldığını söyleyen Perinçek şöyle devam etti: "Sizi de Türkiye'de çok seviyorlar. Bu kadim dostluğumuz sayesinde Türkiye, İran, Irak, Suriye, Lübnan işbirliği yapacak ve bölgeye barış gelecek. Emin olun Türkiye'de yakın dönemde İran'ın gerçek dostları hükümet olacak."

 

Bu sözlere karşılık Ahmedinejad ise "Biz gerçekten bir milletiz. Biz kendimizi burada vatanımızda hissediyoruz. Birçok kelime birçok gelenek ortak. İran ve Türkiye el ele verirse tüm sorunların üstesinden geliriz. Türkiye'nin ve İran'ın yükselmesini Batılı kuvvetler istemiyorlar. Biz Türkiye'nin yükselmesi ile iftihar ederiz." dedi.

 

Buluşma sırasında fotoğraflar çekilirken Perinçek "Umarım bu fotoğrafı Tahran'da da veririz." deyince Ahmedinejad "En yakın zamanda sizleri İran'da görmek isteriz." diye cevap verdi.

 

 

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 5 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki