İphone'un Mesajlar Sorunu Mac, Twitter ve Snapchat'i de Etkiliyor

İphone'un Mesajlar Sorunu Mac, Twitter ve Snapchat'i de Etkiliyor Unicode of Death hatası sadece Mesajlar ile sınırlı değil.
Yayınlanma tarihi: 31 Mayıs 2015, Pazar günü, saat: 15:47

UOD (Unicode of Death) veya diğer adıyla Etkili Güç problemi iPhone'un Mesajlar uygulamasının çökmesine ve cihazın yeniden başlatılmasına sebep oluyor. iPad, Mac ve Apple Watch'u da etkileyen garip bir hata. Fakat internet topluluklarındaki şikayetlere ve Guardian'dan gelen raporlara bakarsak Unicode problemi WhatsApp, Twitter ve Snapchat dahil olmak üzere 3. parti sosyal ve mesajlaşma uygulamalarını da etkiliyor.

Bu duruma pek şaşırmamak gerek. Sorunun iOS ve OS X'in CoreText olarak adlandırılan metin motoru yapısında hatadan kaynaklandığı düşünülüyor. Görünüşe göre Unicode karakterlerinin belirli bir dizisi hatayı tetikliyor. Twitter ve Snapchat gibi bazı uygulamaların metin ve düzenlemeleri yönetmek için CoreText yapısı içine girmeleri ise hatadan etkilenmelerini sağlıyor. Raporlarda Arapça, Çinçe ve Marathi dilinden gelen bazı karakterlerin Apple'ın metin işleme sistemini tıkadığı yazılmış.

Mesela Twitter'ın direkt mesajda nasıl etkilendiği alttaki videoda var. Gelen mesaj sonrasında Twitter uygulaması RAM'in olmasına sebep oluyor ve sonrasında iPhone çöküyor.

UOD ve Etkili Güç hatası kalıcı değil. Ancak sinir edici. Apple'ın açıklamasına göre yakın zamanda güncelleme gelecek. Fakat şirket şimdilik geçici bir çözüm sundu. Ayrıca Apple destek forumları ve farklı sitelerde de kullanıcıların birbirlerine tavsiye ettiği farklı çözümler var.

Snapchat'te sohbete geri dönüş yok.

Hasan Uğur Nayır - Teknokulis 

 

 

Etiketler: İphone   Mesajlar   Sorunu   Mac     Twitter   ve   Snapchat   de   Etkiliyor  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 3 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki