Vali Kemal Yurtnaç, İl Genel Meclisi Ocak Ayı dördüncü oturumuna katıldı. Vali Yurtnaç, toplantıda yaptığı konuşmada, il genel meclislerinin yerel parlamentolar olduğunu söyledi.
 
Yozgat’ın daha iyi yerlere gelmesi için hep birlikte çalışılması gerektiğini belirten Vali Yurtnaç, “Demokrasilerde yöneticilerin seçilmesinden ziyade karar mekanizmalarının seçilmesi büyük önem taşımaktadır. Kentlerin kalkınması adına verilecek kararların da isabetli verilmesi önemlidir. Bu anlamda İl genel Meclisi’nde alınan kararları önemsiyoruz. Şu ana kadar gördüğüm en çalışkan meclislerden bir tanesi Yozgat’ta bulunuyor” dedi.
 
Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vali Yurtnaç, “Ülkemiz şuan tabiri caizse bir haçlı seferi ile karşı karşıya. Yedi düvel birleşti arkamızdan kuyular kazarak, ülkemizi kuşatmaya çalışıyor. Ancak tarihi, coğrafi, stratejik açıdan rüzgar bizim arkamızda. Seçilmişi, atanmışı, sivili vatandaşı herkes birlik oldu. Bir araya geldi. Sınır dışına gittiğimizden beri bizlere yabancı ülkelerin bakışı aşikar. Bizim derdimiz sınırlarımızı genişletmek değil. Sadece vatandaşlarımızın güvenliğini sağlama derdindeyiz. Bunun için de sınır dışından başlamak gerekiyorsa, elbette ki sınır dışından başlayacağız” diye konuştu.
 
İnsanı merkeze alan, insanı önemseyen çalışmaların ön plana alındığını kaydeden Vali Yurtaç, “her ne kadar ülkemiz adına birçok olumsuz gelişme ile karşılaşsak da bu ülkemizin özelde ise Yozgat’ın büyümesine engel olamayacak. 2016’nın son günlerinde havaalanı müjdesi aldık. Şirketler, insanlar kendi menfaatine bakar. Devlet de kamu menfaatini düşünür. Havaalanı bu anlamada Yozgat’ın kalkınma hamlesinde büyük önem taşıyor. Yozgat’ın özellikle ticari anlamda menfaatini artıracak. Hızlı tren, havaalanı, karayolları çalışmaları bir bütün olarak ele alındığında Yozgat’ın kalkınması için önemli hamleler” dedi.
 
Yozgat’ta göreve geldiği ilk günden bu yana yatırımcının desteklenmesi gerektiğine işaret eden Vali Yurtnaç, bu anlamda yatırımcı önündeki bürokratik engellerin kaldırılması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğine vurgu yaptı.
 
İKİNCİ OSB İLE YATIRIMCI SAYIMIZ ARTACAK
Yapılan tüm çalışmaların Yozgat’ın kalkınması açısından önem taşıdığını belirten Vali Yurtnaç, “Mevcut Organize Sanayi Bölgesi de yapılacak havaalanı ile daha da kalkınacak. Ayrıca yapılacak olan ikinci organize sanayi bölgesinde de yatırımcılarımız olacak. Buraya yapılacak daha fazla OSB ile üretim ağımız artacak. Havaalanı, hızlı tren, düzenlenen karayolları ile ulaşım maliyetleri de düşecek ve üretilen mallar gönderilmesi gereken yerlere rahatça gidecek” ifadelerini kullandı.
 
İkinci OSB için kamulaştırma çalışmalarının başlanması için yatırım programına yazıldığını hatırlatan Vali Yurtnaç, “İkinci OSB’nin bu sene alt yapı işlerini hallettik. Görüşmelerimiz var. Bir tane Hollandalı firma geldi. Bir Çinli firma ile görüşüyoruz. Haftada en az iki, üç gün organize sanayiye ne yaparız, kimleri davet ederiz onlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Herkesin istediği şeye talip olmamak lazım. Burası 5. Teşvik Bölgesi. Burayı nasıl altı yaparız onu düşünmemiz lazım. Altıncı teşvik derecesine yakın teşvikler burada var. Ama tam altı değil” şeklinde konuştu.
 
Dünyanın her yerinde ulaşım natiflerinin devlet tarafından desteklendiğini anımsatan Vali Yurtnaç, “Demiryolları, dünyada zarar ediyor. Çünkü insanlar özel araçları ile gidiyor. Çok uzaksa uçağa biniyorlar. Ama demiryolu ulaşımın bir natifidir. O maksatla devletler tarafından desteklenir. Buraya yapılacak havaalanı hakkında bazıları konuşuyor. Ankara-Yozgat arası çalışır mı? Çalışır diyen bir akıllı var mı? Tabi ki çalışmaz. Ama biz Ankara için kurulsun istemiyoruz ki. Biz, işadamlarımızın İstanbul’dan veya il dışından ya da yurt dışından kendi özel uçağıyla gidip geleceği bir havaalanı istiyoruz. Veya İstanbul’dan, Yozgat’a, Antalya’ya, Bursa’ya buradaki Yozgatlıların, Viyana’daki, Amsterdam’daki Yozgatlıların buraya rahatça ulaşmasını istiyoruz. O maksatla da burada devlet karlılığı hesap etmez” dedi.
 
Vali Yurtnaç, bunun dışında göçün terinse çevrilmesi, Yozgat’ta öğrenci sayısının artırılması, öğretim üyeleri için uygun ortamın sağlanmasının da kentin geleceğine ışık tutacak diğer hususlar olduğuna işaret etti.