Yozgat’ta 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle Yozgat Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu tarafından program düzenlendi.
 
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde düzenlenen programa Av. Murat Kurnaz konuşmacı olarak katılırken, Av. Kurnaz, insan hakları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
 
Kurnaz’ın konferansından sonra kürsüye çıkan Vali Kemal Yurtnaç ise, burada yaptığı konuşmada, “İnsan hakları öyle bir şey ki, hem teoriği hem de pratiği var. Av. Murat Kurnaz’da bu gün burada bizlere insan haklarının hem teoriğini hem de pratiğini çok güzel bir şekilde anlattı. İnsan hakları konusunda aklınızda belki birçok şey kalacak ama asıl aklınızda kalması gereken en önemli şey şudur, insan hakları mevzu bahis olduğunda devlet refleksi kör olur. Nerede görüyoruz bu adalet refleksini, adalet binalarının önündeki kadın heykelinden. Elinde bir terazi vardır ve gözleri bağlıdır. Çünkü adaleti tesis ediyorsunuz. Kadın erkek, genç yaşlı, fakir zengin bunun hiçbir önemi yoktur adaletin önünde. Dünya adalet üzere kurulmuştur. Önemli olanda adaleti gerçekleştirmektir. Bizler 600 yıl boyunca dünyaya adaletle hükmetmiş bir milletin torunlarıyız. Bundan sonra da bu böyle olacak. O nedenle biz Türk Milleti olarak mazlumların sesiyiz, sesi olmaya da devam edeceğiz. Sizler hayatta hiçbir zaman adaletten ayrılmayın” dedi.
 
İnsan Hakları Kurulunu Yozgat’ta daha aktif ve etkin bir şekilde çalıştıracaklarını belirten Vali Yurtnaç, “İnsan hakları konusunda farkındalık oluşturacağız. Bir yerde insan hakları kurulunun etkin çalışması orada insan haklarının ihlalinin çok olduğu anlamına gelmez. Biz sadece okullarımızda öğrencilerimize, vatandaşlarımıza haklarının ne olduğu ile ilgili, haklarını etkin kullanmaları ile ilgili çalışmalar yapacağız” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.