İnşaat koridor hattı teslim edildi

Türkiye’nin dev enerji hamlesi olan TANAP projesinin "inşaat koridor hattı" zamanından önce teslim edildi.
Yayınlanma tarihi: 01 Mart 2015, Pazar günü, saat: 00:48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da "TANAP akacak onlar bakacak" sözleriyle gündeme gelen projede önemli bir viraj geçildi. BOTAŞ TANAP Kamulaştırma Direktörlüğü’nün çalışması ile Mart ayında teslim edilmesi gereken proje yaklaşık bir buçuk ay erken bitirildi.

KAMULAŞTIRMALARDA UZLAŞILDI

Projenin geçeceği güzergahlardaki kamulaştırmalar da; uzlaşma metodu ile yapıldı. Dev proje Azerbaycan Doğalgazını, Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine taşıyacak. TANAP projesini yürüten ekip 15 Mart 2015’te teslim edilmesi gereken inşaat koridor hattı 2 Şubat 2015 tarihinde teslim etti.

TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ PROJE

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi, Türkiye ve Azerbaycan’ın bugüne kadar başarı ile yürüttükleri projelerin enerji alanındaki en önemli temsilcilerinden biri olarak gösteriliyor. 26 Aralık 2011’de Mutabakat Zaptı’nın ve 26 Haziran 2012’de Hükümetlerarası Anlaşma ve eki Ev Sahibi Hükümet Anlaşmasının imzalandığı TANAP, Azerbaycan Şah Deniz-2 sahası ve ilave kaynaklardan gerçekleştirilecek doğal gaz tedariği ile Türkiye ve Avrupa’nın doğal gaz arz güvenliği ve çeşitliliğine büyük katkı sağlayacak.

DEV PROJENİN DETAYLARI

TANAP, Türkiye’nin Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacak. Bu noktadan, Avrupa ülkelerine doğal gaz iletimi yapacak olan TAP Doğal Gaz Boru Hattı’na bağlanacak. Hattın Türkiye içi çıkış noktaları ise Eskişehir ve Trakya bölgesi olacak.

İLK AKIŞ 2018’DE

TANAP Projesi kapsamında ilk gaz akışı 2018’de gerçekleşecek.Başlangıç için yıllık 16 milyar metre küp olacak taşıma kapasitesinin, kademeli olarak önce 24 milyar metre küpe ve ardından 31 milyar metre küpe çıkarılması hedefleniyor. TANAP, Türkiye sınırları içerisinde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük çap ve uzunluğa sahip doğal gaz boru hattı projesi olacak.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki