İmece usulüyle sorun çözüyorlar

Başıbüyüklü köylüleri, köyün sorunlarını imece usulüyle çalışıp, çözüyor.
Yayınlanma tarihi: 12 Mayıs 2015, Salı günü, saat: 10:29

Yozgat'ın Başıbüyüklü köylüleri, köyün sorunlarını imece usulüyle çalışıp, çözüyor. İmece usulü çalışmanın en güzel örneğini sergileyen köylüler, elbirliğiyle kazma kürek çalışıp, bent tuttu, su arkını temizledi.

Baharla birlikte havaların ısınıp, toprağın tavını aldığını gören çiftçiler, bağ, bahçe ve bostan tohumlarını toprakla buluşturmak üzere kolları sıvadı. Kış aylarında taş, toprak ve atıkla dolan su kanalları köylüler tarafından imece usulüyle açıldı. İş makinelerinin giremediği ark ve diğer su kanalları ise kazma kürek ve el yordamıyla temizlendi. Sebzesiyle tanınan Başıbüyüklü köyünün sakinleri, içerisi taş, toprak ve diğer atıklarda dolan su arkını temizledikten sonra, toprakla buluşturdukları sebze fidelerini sulamaya başladı.

Başıbüyüklü Köyü Muhtarı Memduh Özçelik, imece usulü çalışmanın köylerinde yaşatıldığını vurgulayarak, ''Bağ, bahçe ve köy işleri genellikle elbirliği, konu komşu yardımıyla yapılır. Toprağın ekim zamanı gelmesiyle birlikte, akarsu civarında tarlası ve bahçesi olan köylülerimizle elele verip su arkını temizleyip, bendi çevirdik'' dedi. 
Seyfi Çelikkaya

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki