Sorgun Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Süleyman Elhan, 2015 yılı içerisinde yapılan çalışma ve işlemler neticesinde belediye bütçesine 1.587.360 TL gelir sağlandığını açıkladı.

SORGUN HALKININ YAŞAM KALİTESİ
Faaliyet raporuyla ilgili bilgi veren Sorgun Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Süleyman Elhan, çalışmalarını performans programı ve stratejik plan çerçevesinde yaptıklarını söyleyerek, “Amacımız çağdaş, demokratik, güvenilir, dürüst ve güler yüzlü belediyecilik anlayışı ile Sorgun halkının yaşam kalitesine katkıda bulunmaktır. Hizmet ve faaliyetlerimizi, kanun, plan, yönetmelik, tüzük, meclis ve encümen kararları, genelge ve hizmet emirleri doğrultusunda kendi müdürlük, görev, yetki ve sorumluluklarımız çerçevesinde personelimle birlikte eksiksiz, tam ve verimli bir şekilde yapmaya özen gösterdik.  Başta Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Şimşek, imar işleri personeli ve belediye meclis üyeleri ile bir ekip halinde çalışıyoruz” dedi.

2015 FAALİYETLERİ
Bir yıllık faaliyetlerle ilgili bilgiler veren Süleyman Elhan, “Bin 732 adet mesken ve 127 adet işyeri ünitesinden oluşan, 214 adet yeni yapı ruhsatı belgesi verilerek, 852.195 TL gelir elde edildi. 170 adet biten binalar için yapı kullanma izni belgesi verildi ve 401.482 TL gelir sağlandı.

Kaçak yapılan 34 adet bina için yapı durdurma tatil zaptı düzenlenerek, 164.943 TL imar cezası uygulandı. 104 adet plan değişikliği için talepte bulunuldu. Bunların 37 adedi kabul görülerek yapıldı.

Çeşitli kurum ve vatandaşlara yönelik Bin 672 adet resmi yazışma yapıldı. Müdürlüğümüze gelen 316 adet şikayet ve ihbar ile talep doğrultusunda vatandaşların dilekçeleri değerlendirmeye alınarak cevap verildi. 306 adet imar çapı durdurma düzenlendi. Eski binalara ait 6 adet yanan ve yıkılan yapı ruhsatı düzenlendi. 7 adet suça ve suçluya mekan haline gelmiş eski harabe bina yıkımı, encümen kararıyla yıkıldı. Bin 732 adet mesken, 127 adet işyeri olmak üzere 214 adet belge düzenlendi.

2015 yılında yapılan tüm iş ve işlemler neticesinde 1.587.360 TL gelir kaydedildi. 2011 yılında 6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Kanununun yürürlüğe girmesiyle ilçemizde eski binaların bulunduğu arsalarda riskli yapı tespiti yapılarak yeni bina yapılması halinde yasa gereği bina inşaat harcı tahsil edilemediğinden 1 Milyon TL’ye yakın gelir kaybı söz konusu olmuştur ancak bu kanun sayesinde eski binaların bulunduğu bölgelerde yeni yapılar hızla artmış, ilçe görünümüne ve şehirciliğe katkı sağlamıştır” dedi.