İlçe ziyaretleri kapsamında ilk olarak Çandır ilçesini ziyaret eden Vali Yurtnaç, Kaymakam Ahmet Vezir Baycar'dan ilçe ve devam eden projeler hakkında bilgi aldı. Daha sonra Belediye Başkanı Mustafa Ertan Örgün’ü ziyaret eden Yurtnaç, belediye çalışmaları hakkında brifing aldı.
 
Vali Yurtnaç, kaymakamlık ve belediye ziyaretlerinin ardından ilçede yapımı devam eden, 100 kişilik öğrenci yurdu, yapımına yeni başlanılan spor salonu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından desteklenerek yapılan besi çiftliği ve tavuk çiftliğinde incelemede bulundu.
 
Her ilçenin kendine göre bir potansiyeli olduğunu ifade eden Yurtnaç, “Devletimizin imkânlarını ilçelerimizdeki vatandaşlara anlatmak, ilçelerin profilini ortaya çıkarmak için planlar yapacağız. Biz bu potansiyeli ortaya çıkarıp en iyi şekilde ekonomiye nasıl kazandırırız onun hesabını yapacağız ve buradaki fırsatları harekete geçireceğiz. İhtiyaçları yerinde belirleyip yerinde çözeceğiz. Yanlış planlamalar Türkiye’nin kaynaklarının yanlış kullanılmasına yol açar. Hedeflerimizi belirlerken doğru belirleyip, kaynaklarımızı da doğru kullanacağız” dedi.
 
İncelemelerin ardından Vali Yurtnaç, Suriyeli bir sığınmacı aileyi ziyaret etti. Çocuklarla yakından ilgilenerek hediyeler veren Yurtnaç, "Suriyeli ve diğer sığınmacı kardeşlerimiz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Aynı devletin tebasıydık. Yüzyıllardır İslam kardeşliğimiz devam etti. Devletimiz mümkün olduğu sürece imkânlarından faydalanma fırsatı veriyor. İnşallah en kısa zamanda Suriye ve diğer İslam coğrafyalarına barış ve huzur gelecek, sizlerde memleketinize, evlerinize döneceksiniz. Allah hepsinin yardımcısı olsun" diye konuştu. 

Vali Yurtnaç daha sonra Yenifakalı ilçesine geçerek, Kaymakam Mustan Barış İşler ve Belediye Başkanı Yalçın Karadavut’u ziyaret etti.
 
Kaymakamlık ve belediyeden brifing alan Vali Yurtnaç, ilçe emniyet müdürlüğü ve lojman inşaatı, halı saha tesisi, öğrenci yurdu binası, meslek yüksek okulu inşaatında incelemelerde bulundu.
 
Tüm ilçeleri tek tek dolaşacağız
Vali Kemal Yurtnaç, ilçeleri tanımak, yapılan yatırımlar hakkında ön bilgi almak maksadıyla ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
Kurban Bayramı sonrasında tüm ilçelere tek tek kapsamlı bir ziyaret düzenleyeceğini aktaran Vali Yurtnaç, “Bayram sonrası için güzel bir planlama yaptık. Yatırımcı kurum müdürlerimizle, belediye başkanlarımızla, il genel meclisi üyelerimizle, köy muhtarlarımızla birlikte ilçe koordinasyon toplantıları yapacağız. Sorunları yerinde görüp, yerinde çözeceğiz. Elbette ilçelerde sorunlar olabilir, biz bu sorunları tespit edip öncelik sırasına göre çözmeye çalışacağız. Daha az maliyetle elimizdeki kaynaklarla neler yapabiliriz onlara bakacağız. Yerinde yönetim sistemini iyi çalıştırırsanız yatırımlar yerinde yapılır ve denetlenir. İsraf önlenir ve taşrayı kalkındırır” ifadelerini kullandı.
 
Yiğitler, Başpınar, Üçobalar ve Çöplüçiftliği köyü sakinleri ve muhtarları ile Çöplüçiftliği köyünde bir araya gelen Vali Yurtnaç, burada köylerin sorunlarını dinledi.