36 ayrı oturumda yurtiçi ve yurt dışından 286 akademisyen tarafından 130 bildirinin gerçekleştirileceği sempozyum da Yozgat’ın Turizm Potansiyelleri ve Sorunları masaya yatırılarak turizm açısından Yozgat’ın dünü, bugünü ve yarını ele alınacak.

Yurtiçi ve yurtdışı 55 üniversiteden 248 akademisyenin ve diğer kurumlardan 38 bildiri sahibinin katıldığı sempozyumda Yozgat’ın Jeotermal Kaynakları ve Sağlık Turizmi, Yozgat Antik Çağ Turizmi, Yozgat Turizminin İnevasyon ve Gelişimciliği, Yozgat İli Turizminin Analizi, Yozgat Turizmi ve Gastronomi, Yozgat Doğa Turizmi, Yozgat Spor ve Kamp   Turizmi, Yozgat’ın Jeoturizmi ve Yozgat Turizminin Sorunları konularında bildiriler sunulacak.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen II. Uluslararası Bozok Sempozyumu açılış programına Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kadir Özköse, Prof. Dr. Şenol Akın, Yükseköğretim Kurulu eski üyesi Prof. Dr. Halis Ayhan, Gazi Üniversitesi Eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Acun, fakülte dekanları, daire müdürleri, çok sayıda akademisyen ve araştırmacı katıldı.

II. Uluslararası Bozok Sempozyumu’nun açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Özköse yaptı. Prof. Dr. Özköse yaptığı konuşmada: “İlkini 2016 tarihinde gerçekleştirmiş olduğumuz I.Uluslararası Bozok Sempozyumu genel anlamda Yozgat’ın tarihini, kültürünü, mimarisini ve hayatiyetini kuşatan bir sempozyumdu. Bu yıl  “Yozgat’ın Turizm Potansiyelleri ve Sorunları” ana temalı sempozyumumuzun ikincisini gerçekleştirmenin gayretini sunmuş ve hazırlamış oluyoruz.” dedi,

Bir yıldır devam eden sempozyum düzenleme kurulunun düzenli çalışmaları sonucunda sempozyuma toplam 255 bildiri gönderildiğini ve bu bildirilerden ancak 130’unun kabul edildiği bilgisini veren Prof. Dr. Özköse “ Bilim kurulumuzun onayını alan bu 130 bildirinin 286 bilim adamı 36 ayrı oturumda bildirilerini sunacağını söyledi.

Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde iki gün boyunca 6 ayrı salonda aynı anda oturumların gerçekleşeceğinin altını çizen Prof. Dr. Özköse, aynı zamanda sempozyum kapsamında Yozgat’ Turizmin de  Adım Adım Sergi programı ve Türk El Sanatları Sempozyumunun da sanat severlerin dikkatine sunulduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Kadir Özköse konuşmasının sonunda Yozgat’ta ilim erbabını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek ikincisi düzenlenen  Uluslararası Bozok Sempozyumu’nun hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Yozgat’ın Potansiyellerini Harekete Geçirme Noktasında Bu Sempozyum Önemlidir
2.Uluslararası Bozok Sempozyumu Başkanı Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey Üniversitelerin öncelikli görevlerinin bilim insanı yetiştirmek ve bilimsel çalışma yapmak olduğunu belirterek yeni kurulan üniversitelilerin bulundukları şehirlerin potansiyelini ortaya çıkaracak çalışmalar ortaya koyma gibi misyonlarının olduğuna dikkat çekti. Rektör Karacabey konuşmasının devamında “Bu misyon çerçevesinde Bozok Üniversitesi olarak geçtiğimiz yıl Uluslararası Bozok Sempozyumu ile Yozgat’ın temel yapısını ortaya koyan bir çalışma yürütmüştük. Bu yıl  da Yozgat’ın Turizm potansiyelleri ele alarak bulunduğu ile katkı sağlayan ve kalkındıran bir üniversite misyonunu devam ettirmek istedik.

Medeniyetlerin beşiği Yozgat’ın bu sempozyumla tarihi köklerine ve insanlığın Yozgat’taki geçmişine dolayısıyla da tarih turizmine katkısı olacağı kanaatindeyim. Özellikle Yozgat’ın Jeotermal kaynaklar ve sağlık turizmi açısından değerlendirildiğinde şehre çok büyük ivme katacağına inanıyorum. Bu sempozyuma bilimsel anlamda katkı sunan değerli bilim insanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan konuşmasında Bozok Üniversitesi’nin Yozgat şehri açısından büyük bir kazanım olduğunun altını çizerek; “Her geçen gün üniversitemizin Yozgat’la bütünleştiğini ,Yozgat’ın bilim kültür ve sanat  hayatına büyük katkılar sunduğunu görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Şehir sadece maddi yapılardan ibaret bir yapılanma değildir .Sadece maddi imarla şehri şehir yapmak mümkün değildir. Şehrin birde manevi imarı ve ruhu vardır. Bu ruhun ortaya çıkarmak için gerçekleştirilen sempozyum oldukça önemlidir emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dİye konuştu.

Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır’da bu yılda ikincisi düzenlene Uluslararası Bozok Sempozyumu büyük bir bilimsel katılım ile Yozgat’ın tanıtımı ve turizmine önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Sempozyum  etkinlikleri  El Sanatları Sergisinin açılışı ve gezilmesi ile devam etti. 6 ayrı salonda, 18 oturumda gerçekleştirilen sempozyumun ilk gününde 72 akademisyen tebliğlerini canlı ve kalabalık katılımcı kitlelere sundu.