Bozok Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, İl Müftü Vekili Süleyman Eroğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfü İbiş, çok sayıda imam hatip lisesi ve ilahiyat fakültesi öğrencileri katıldı. Panelde öğrenci gözüyle imam hatip okulları, imam hatip öğrencilerinin ilahiyattaki hayata uyumu, toplumun imam hatip öğrencilerinden beklentileri, görevde karşılaşılan sorunlar, imam hatip liselerinin cazibesini arttırmak için yapılması gereken unsurlar ele alındı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan program Sorgun Anadolu İHL öğrencisi Abdussamed Yılmaz tarafından verilen Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş yaptı. Saim Kuş konuşmasında: “Sene başından bu yana İmam Hatip Liselerinde kalitenin artırılması yönünde çeşitli çalışmalar yaptık. Bu konuda çeşitli çözüm önerileri ve fikirler ortaya attık. Hep bizler konuştuk, sizler dinlediniz. Bugün düzenlenen bu panelle artık konuşma sırası sizlerde. Ortak bir uzlaşma ortamında İmam Hatip Lisesi öğrencileri, İlahiyat Fakültesi öğrencileri ve din görevlileri kendi pencerelerinden bakarak talep ve çözüm önerilerini bizlerle paylaşacaklar. Bizler de gerekli notlarımızı alarak gerek müdürlüğümüz gerekirse de bakanlığımız ile paylaşarak sizlerin talep ve isteklerini o mercilere ileteceğiz.” dedi.

İl Müftü Vekili Süleyman Eroğlu konuşmasında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Müftülüklerin insan kaynağı istihdam alanının imam hatip okulları ve ilahiyat fakülteleri olduğunun altını çizerek istihdam edilen müftü, imam, müezzin ve kayyumların aldıkları din eğitimlerinin kaliteli olması toplumsal dönüşümün sağlıklı ve başarılı olmasına sebebiyet vermekte olduğunu sözlerine ekledi. 

Programın gerçekleştirilmesinde fikri ve fiili anlamda katkıları bulunan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz ise düzenledikleri bu panel ile kardeş kuruluşlarla birlikte teslisi tedrisat yapmak istediklerini belirterek işin öznesi olan öğrencileri kürsüye çıkararak onları dinlemek istediklerini belirtti. Panelin düzenlenmesindeki bir diğer amacın da İl Müftülüğü, İlahiyat Fakültesi ve İmam Hatip Liselerinin kaynaşması olduğunu vurgulayan Yılmaz, panelin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

İlahiyat Fakültesi Arş. Gör. Servet Sağıncı’nın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Yozgat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi H. Hüseyin Kahraman “Öğrencilerin, Meslek Dersi Öğretmenlerinin Alan Bilgileri ve Pedagojik Açıdan Beklentileri”, Sorgun Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Batuhan Taşdemir “İmam Hatip Okullarında Öğrenci Gözüyle Yönetim Anlayışı”, Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi öğrencisi Ümmühan Şengül “İmam Hatip Öğrencisinin İlahiyat Tasavvuru ve İlahiyattaki Hayata Uyumu”, Erdoğan Akdağ Cami din görevlisi Mustafa Karaca “Toplumun Beklentileri Açısından İmam Hatip Eğitimi ve Görevde Karşılaşılan Sorunlar”, Yozgat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Yağmur Karacan ise “İmam Hatip Liselerinin Cazibesini Arttırmak için Yapılması Gereken Çalışmalar” konulu sunum gerçekleştirdi.

Program panelistlere katılım sertifikalarının takdimi ile sona erdi.