Akdağmadeni Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleşen programa Belediye Başkanı Suphi Daştan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Karadağ, daire müdürleri, okul müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Kuran’ı kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan, İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Ahmet Konakçı, Peygamber efendimizin dünyaya teşriflerinin 1445. Yıl dönümü münasebetiyle kutlamakta olan Kutlu Doğum Haftasının bu yılki temasının Tevhid ve Vahdet olduğunu belirterek, “ Günümüzde ümmeti Muhammedi içine düştüğü durumdan kurtaracak tek yol Allahın birliği ve Ümmetin birliğidir. Önümüzde Kuran’ı Kerim gibi bir kaynağımız, Peygamber efendimiz gibi bir örneğimiz var. Artık mezhep, meşrep ve köken gibi farklarımızı bir kenara bırakıp, tevhide sarılma zamanıdır” dedi.

Daha sonra konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Karadağ,”Peygamber efendimiz, ahlaksızlığın, hırsızlığın, kuralsızlığın zirve yaptığı kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü cahiliye toplumunu 23 yılda dünyanın en medeni ve insani toplumu haline getirmiştir. Varoluşumuzun sebebi, rahmet kaynağımız olan kutlu Nebi’yi anlayabilseydik, onun getirdiklerini bırakın yüzde 5’ini örnek alabilsek hayatımıza tatbik etseydik bugün İslam coğrafyasında barış sükun ve huzur hakim olurdu. Bugün İslam adına insan kesenler Kutlu Nebi’nin rahmet Pınarından su içmiş olamazlar. Bizler öğretmenler olarak Hz. Peygamberi ve en büyük mucize Kuran’ı Kerimi bu genç nesillere anlatamaz aktaramaz sevdiremezsek bu vebali taşıyamayız” diye konuştu.Konuşmaların ardından program öğrencilerin şiir dinletisi, ilahiler söylemesi ve hazırladıkları gösterileri sunmasıyla devam etti.