'Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı' Konferansı Düzenlendi

Bozok Üniversitesi, Eşik Kadim Değerler Topluluğu tarafından Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" konulu konferans düzenlendi.
Yayınlanma tarihi: 22 Nisan 2015, Çarşamba günü, saat: 09:42

Bozok Üniversitesi, Eşik Kadim Değerler Topluluğu tarafından Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" konulu konferans düzenlendi. Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen konferansa Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar, Fakülte Dekanları, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Bozok Üniversitesi Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Karacabey "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" konusunda katılıcılara bilgiler aktardı. Birlikte yaşamanın yüce yaratıcının rahmetinden kopup gelmek, özünde Rahman’dan bir nefes taşımak, birlikte yaşadıklarına emanet olmak ve her şeyin kendisine emanet olduğunu bilinciyle yaşamak olduğunu belirten Prof. Dr. Salih Karacabey birlikte yaşamanın temel ve asıl öğesinin insan olduğunu sözlerine ekledi.

Birlikte yaşamanın, sadece aynı zamanı ve mekânı paylaşmak olmadığının altını çizen Prof. Dr. Karacabey, güçlü ve etkili bir iletişimle bu birlikteliği perçinlemek gerektiğinin altını çizdi.

Rahmet Peygamberinin insanlığı dönüştüren iletişim unsurlarına değinen Prof. Dr. Karacabey Peygamber efendimiz tarafından tüm insanlığa bırakılmış güzel yaşama kaynaklarının başında sevgi, gönül, değer , sabır ,şükür ,af ve paylaşım dillerinin olduğunu sözlerine ekledi.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Karacabey konferansın sonunda şunları söyledi. “İnsan karşısındaki kardeşinin durumunu anlamadan, ona vakıf olmadan yani bugünkü dille empati yapmadan birlikte yaşama anlayışını birlik olma anlayışını içselleştiremez. Kul, kardeşine yardım ettiği sürece, Allah da kula yardım eder. Peygamberimizin, sahabeyi anlamaya çalışması ve kişilerin kendini ifade etmelerine imkân tanıması tam da budur.

Konferans sonunda Rektör Uçar, katkılarından dolayı, Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Karacabey’e teşekkür plaketi takdim etti.

Etiketler: konferans   bozok   üniversite  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 2 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki