Yozgat Belediyesi tarafından aslına uygun olarak yeniden restore edilen Hüzni Baba Tarih Edebiyat ve Musiki Konağı'n da düzenlenen sohbet geceleri, Bozok Üniversitesi Rektörü Salih Karacabey'in "Din ve Sosyal Hayat" konulu sohbeti ile başladı.

Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Özköse, fakülte dekanları, öğretim üyeleri, daire müdürleri ve çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldığı sohbet toplantısında Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Bugün itibari ile başlayan konak sohbetlerini çok önemsediğini söyledi.

Konak sohbetlerini özelliğinin tarih, edebiyat, şiir, sanat, musiki alanında söyleyecek sözü olan insanları bir araya getirip burada karşılıklı bir sohbet ve seviyeli bir tartışma üslubu içerisinde bilgi ve görgülerini birbirlerine aktarmalarını olduğunu ifade eden Başkan Arslan, “Bu birazda köy odaları geleneğinin modernize edilmiş halidir. Yozgat’ın kültür hayatına çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bu programlı olarak sürekli periyodik olarak her Çarşamba akşamı Yozgatlı hemşerilerimizin burada buluşacağı bir sohbet ortamı olacak” dedi.

Programa konuşmacı olarak katılan Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, “Din ve Sosyal Hayat” konularında katılımcılara bilgiler aktardı. Şehrin kültür hayatına üniversitenin önemli bir katkısının olması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Karacabey, “Özellikle üniversite ile şehrin buluşması noktasında bu tür konak sohbetlerinin geçmişte yaşayan kültürümüzün bugün unutulmaması ve geleceğe taşınması adına atılmış önemli bir adımdır. Bugünkü sohbetin ilk konuşmacısı ben oldum. Bundan sonraki süreçte üniversitemiz öğretim üyesi arkadaşlarımız kendi alanları ile ilgili kültürümüze dair ve geleceğe dönük insanımızın bilgilenmesi için gerekli olan konuşmaları yapacaklardır. Bu noktada şehir ile üniversitenin buluşması adına önemli bir adım olarak nitelendiriyorum. Üniversite bu şehirle var olduğu sürece bu etkinlikler devam edecektir” dedi.

İnsanların toplumların kültürel değerlerini yoğuran en önemli olgunun din olduğuna dikkat çeken Rektör Karacabey, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Toplumun kültürünü tarihi ortak geçmişi, sahip olduğu imkanları oluşturur ve yoğurur ama bunlar içerisinde toplumun kültürüne katkısı olan ve onu yönlendiren en önemli faktör dindir. İnsan hayatında din kadar etkili insanın olumlu ya da olumsuza yönlendiren din kadar etkili başka bir şey yoktur. Olumlu ya da olumsuzu özellikle söyledim. İnanç olarak insanlar doğruyu yapsınlar diye Allah CC peygamber göndermiştir. Geçmişe baktığımızda Hz. Adem’den son Peygamber Efendimize kadar geçen döneme baktığımızda her peygamberin insanlığı öğrettiği şeyin bütünün en az üçte ikisi insanların sosyal hayatı ile ilgilidir. Allah’a iman var, ibadet vardır. Ama bundan daha fazla peygamberlerin öğrettiği değerler arasında insanların bu sosyal hayatını ilgilendiren konuları vardır. İnsanlara peygamberlerin öğrettiği şey bir birlerimizle ilişkilerde dürüst olmak, yalan söylemeyin, kötülük etmeyin. İnsan ilişkilerine dair sosyal hayata dair insan güzelliklerine dair ne varsa o var. Yapılmaması gereken ne varsa peygamberler yapılmamasını öğretmek üzere gönderilmiştir.”