Hüzni Baba Konağı Açıldı

Yozgat Belediyesi, Hüzni Baba Tarih Edebiyat ve Musiki Konağı'nı restore ederek hizmete açtı.
Yayınlanma tarihi: 15 Ekim 2015, Perşembe günü, saat: 14:05

Yozgat Belediyesi tarafından yeniden düzenlenen Yozgatlı Şair Hüzni Baba, Tarih, Edebiyat ve Musiki Konağının açılışı gerçekleştirildi. Hüzni Baba Konağı açılışına Ak Parti Yozgat Milletvekili Av. Yusuf Başer, Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Ak Parti Yozgat İl Başkanı Harun Lekesiz, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı İskender Nazlı ve vatandaşlar katıldı.

Hüzni Baba Konağı açılışında konuşan Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, bunun sadece bir konak açılışı olarak görülmemesi gerektiğini ifade ederek, Hüzni Baba Konağı vasıtasıyla İstanbulluoğlu Mahallesinde bambaşka bir çalışmanın ilk adımını atttıklarını söyledi.

Başkan Arslan konuşmasının devamında "Bizim adaylığımız sürecinde verdiğimiz en önemli sözlerden birisi Yozgat'ın tarihi ve kültürünü yeniden ihya etmekti. Yozlaşan beton blokları arasında kaybolan Yozgat'ın tarihini, Yozga'ın kültürünü yeniden ortaya çıkarmaktı. Bununla ilgili olarak yaptığımız çalışmalarda bilgilerimize göre Yozgat'ın buna müsait üç bölgesi vardı. Bu bölgelerden birisi Büyük Camimizin yakın olan İstanbulluoğlu mahallesini ilgilendiren ve Başçavuş camisi etrafında oluşabilecek bir bölgeydi. Burada bu konağı inşaa ettik biz, sıfırdan yapıldı ve çok güzel bir konak oldu. Ama bu sadece bir başlangıç. Burada biz tarihi bir sokağı yeniden oluşturmak istiyoruz. Yozgat'a gelenler istiyoruz ki Yozgat'ın tarihiyle, Yozgat'ın kültürüyle ilgili bir şeyler bulsunlar. Yozgat'ımızın insanları da gelen misafirlerine Yozgat'ımızı daha güzel anlatabilsinler. Bu çalışmanın asıl maksadı budur. Yoksa sadece bir konak açmak değil, bu vasıta ile güzel bir çalışma başlatabilmektir. 

Bu konağı yaparken ve diğer konakları yaparken bizim bir hedefimiz var. Bu konakları hayatın içinde tutmak istiyoruz. Sosyal hayata, sosyal yaşama dahil etmek istiyoruz. İstiyoruz ki konaklar yaşasın, sadece müze olarak, süs olarak durmasın. Konaklar aynı zamanda yaşasın.

Hepimizin bildiği gibi ben göreve geldiğimde eski Yozgat'a ait sunabileceğimiz bir tane konağımız, misafirhanemiz vardı. Ama şu an bir yıllık çalışmalarımızın neticesinde belediyemizin yedi tane konağı var. Ve bunların hepsi bir fonksiyon, bir görev icra edecek. Mesela Hacı Ozan'ın evi dediğimiz bina. Etrafında ki kamulaştırmayı tamamladık. Restorasyon çalışmalarına başlıyoruz. Lokanta, kafeterya gibi görev icra edecek. Kazım Dönmez Konağı butik otel olarak hizmet verecek. Yani Konakların hepsinin bir fonksiyonu olacak.

Bu konağımızı da yaparken bir fonksiyon icra etsin diye düşündük. Bu konağımızın bulunduğu yerde Yozgat'ımızın yetiştirdiği çok kıymetli Divan şairlerinden Hüzni Baba oturmuş. Dolayısıylada onun adına bir şey yapmak istedik. Şiir olunca aklımıza tarih geldi, edebiyat geldi, musuki geldi. Bu konağın fonksiyonuda budur. Bu konakta entellektüel seviye de şiir akşamları, tarih sohbetleri, edebiyat günleri ve müzik dinletileri gibi programlar yapılacak." dedi.

Hüzni Baba kimdir?

Yozgat'ın yetiştirdiği değerli divan şairlerden olan Hüzni Baba 1879 yılında Yozgat'ın Aşağı Nohutlu Mahallesinde doğmuştur. Esas adı Mehmet Bahattin'dir. Keşşaf-zadeler'den Mehmet Derviş Efendi'nin oğludur.

Bir kıpti ufacık mesned alınca,
Sadr-ı a'zam gibi piyesine bak.
İşin düşüp başın darda kalınca
Bir tecrübe it de mayesine bak.

Etiketler: yozgat   hüzni baba   şair   konak   kazım arslan  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki