Hurda lastik sektörü

Çevre için büyük tehdit oluşturan hurdaya çıkan motorlu araç lastiklerinin halı saha ve çocuk oyun parklarında kullanılmaya başlamasıyla sektör haline geldi.
Yayınlanma tarihi: 09 Nisan 2015, Perşembe günü, saat: 11:09

Çevre için büyük tehdit oluşturan hurdaya çıkan motorlu araç lastiklerinin halı saha ve çocuk oyun parklarında kullanılmaya başlamasıyla sektör haline geldi.

Yozgat'ta bir zamanlar motorlu taşıt sürücüleri, dişleri yıpranan lastiklere kaplama yaptırıp, ömrünü tamamen yitirinceye kadar kullanmayı tercih ediyordu. Sonraki yıllarda motorlu taşıt lastiği sektöründeki gelişmenin yarattığı rekabet ortamı ile fiyatların düşmesi, kaplama lastikçilik sektörünün de ortadan kalkmasına neden oldu. Hurdaya çıkan motorlu taşıt lastikleri kış aylarında sanayilerde ısınma amaçlı yakılarak yok edilirken, sokağa atılanlar ise doğaya ciddi zararlar vermeye başladı. Ancak, son yıllarda hurdaya çıkan motorlu taşıt lastiklerini toplayanlar ve işleyenler bir sektör oluşturdu. Hurdaya çıkan lastikleri toplayanlar, bunları işleyen tesislere teslim ediyor, tesislerde işlenen hurda lastikler ise halı saha ve çocuk oyun parklarında kullanılıyor. Hurda lastiği toplayan da işleyen de çok kazanıyor. Çünkü hurda lastiğin tonu kalitesine göre, 150 dolara kadar alıcı bulurken, işleyici firmalar ise hurda lastiği halı sahalardan oyun parkaların kadar her yerde kullanılabilir hale getiriyor. 
Haber/Foto: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: hurda   lastik   sektör   ekonomi  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 3 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki