Yozgat Belediye Meclisinin Haziran ayı olağan toplantısı yapıldı. Toplantıya Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan başkanlık ederken, Zafer Özışık'ın sorduğu sorunun gündeme alınıp alınmaması, usul yönünden tartışmaya neden oldu.

Başkan Arslan, bütün soruların cevapları olduğunu, ancak yaşanan tartışmanın usul ile ilgili yapıldığını söyleyerek, "Yoksa biz zaten cevap verecektik. Usul neyse onu uyguluyorum, bir soru önergesi verilmiş, oylamada reddedilmiş. Bu olay basına ve kamuoyuna yansıdığı için ben basın ve kamuoyuna olan saygımdan dolayı zaten bilgilendirme yapacağım." diye konuştu.

Muhalefet Meclis üyelerinin önergesinde "Yozgat Belediyesi’ne ait olup yıkılan düğün salonu ve İŞGEM’de bulunan binaların yıkımında ortaya çıkan demir ve hurdaların akıbeti nedir. Çıkan hurdalar maddi değer elde ettiği için satıldıysa evrakları nerededir. Eğer mevcutta tutuluyorsa da yerinde görmek  mümkün müdür?" sorusunun cevabı ise Başkan Arslan tarafından açıklandı.

ENCÜMEN KARAR ALINDI
Başkan Arslan, tüm belgelerin mevcut olduğunu vurgulayarak, "6 Ocak’ta encümen kararı aldık. Bu kararda Belediye Meclisi istinaden Yozgatspor’a ayni ve nakdi yardım yapılması noktasında karar verdi. Yozgatspor’a kanunda belirtilen ölçüler içerisinde kalmak şartıyla yardım yapılmasına karar verildi ve bu karar alınırken de şöyle denildi. Yapılan görüşmeler sonucunda 5393 sayılı Belediye Kanunun 14. Maddesinin b ve ek fırkası gereği amatör spor kulüplerine belediyemizin bir önceki yıl genel bütçenin binde 12’sine kadar nakdi yardım yapılamasına ayrıca bu oran içerisinde kalmak şartıyla Yozgat genelinde yapılan kamulaştırmalar neticesinde yıkılmış veya yıkılacak olan binalardan çıkacak hurdaların ekonomik olarak değerlendirilmesinin zor olduğundan Yozgatspor tarafından kullanılmasına gereği yapılmak üzere ilgili birimlere havalesine denildi. Çünkü yıktırdığımız zaman, ihale ettiğimiz zaman alacağımız para yıkım için vereceğimiz parayı karşılamıyor. Bunun neticesinde de Yozgatspor’a yaklaşık 45.500 lira aktarıldı dekontları da elimizdedir. Bu belediyede belediyenin 45-50 bin lirasına tenezzül edecek bir tane insan yok. Kimse bu paralar üzerinde siyaset yapmaya kalkmasın." diye konuştu.

YBK’nın son dönemde mali sıkıntısı nedeniyle sermaye artırımının uygun olacağını düşündüklerini ifade eden Başkan Arslan şunları kaydetti. "YBK’da sermaye artırımına gittik. Sermayeyi 4 Milyon liraya çıkardık. Aradaki fark ise 1 milyon 800 bin lira sermaye artışı sağladık. Bu artışta peyderpey YBK’ya aktarılacak. Bu miktar bir seferde artırılacak diye bir şey yok. Bunun da yaklaşık bugüne kadar 500 bin lirası aktarılmıştır. İkinci olarak YBK’nın yönetiminde değişikliğe gidilmiştir. Sadece müdür değişikliği değil, yönetim yapısı tamamen değiştirilmiş daha iyi işletilmesi sağlanmıştır. Üçüncü olarak ise YBK’nın sigorta ve vergi borçlarından dolayı ihaleye girmemesi diye bir şey söz konusu değildir daha bugün ihaleye girdi. Piyasaya her şirketin olduğu gibi YBK’nın da bir miktar borcu var. Bununla ilgili gerekli ödeme planları yapıldı. Şu anda YBK’yı rahatsız edecek bir borç alacak ilişkisi söz konusu değil."