Hububatta yüksek rekolte beklentisi

Hububat hasadının yağışlar nedeniyle gecikmeli başladığı Yozgat'ta çiftçi yüksek rekolte beklerken, hasat döneminde de yağışların devam etmesi sonucunda dane kabuklarının soyulmasına yol açtığı, bu nedenle de alımların düşük fiyattan yapılabileceği kaydedildi.
Yayınlanma tarihi: 30 Haziran 2015, Salı günü, saat: 07:39

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat’ta hububat hasadı başladı, bu yıl yüksek rekolte bekleyen bölge çiftçisinin yağışlara bağlı olarak yaşanılan kalite düşüklüğü nedeniyle ürününü düşük fiyattan ancak verebileceği kaydedildi.

Yozgat'ta çiftçinin bin bir zahmetle ektiği hububatın hasadı için biçerdöverler tarlaya girdi. Yağışların bol olması nedeni ile yüksek verimin elde edilmesi beklenilen Yozgat'ta çiftçi buruk sevinç yaşıyor. Yerköy ilçesinin Sekili bölgesinden arpa hasadıyla başlayan hasat dönemi buğday hasadı ile devam edecek. Yağışlar nedeniyle gecikmeli başlanılan hasat dönemine girildiğinde de yağışların aralıksız devam etmesi sonucunda dane kabuklarının soyulduğu bu nedenle de ürünün düşük fiyattan işlem görebileceği kaydedildi.

3 milyon 820 bin dekar alanda yapılan ekimle 81 il içerisinde en çok hububat üretimi gerçekleştirilen dördüncü il konumundaki Yozgat, Türkiye'nin hububat üretimin yüzde 5‘lik kısmını karşılıyor. Arpa hasadı yapan çiftçi İsmail Cansız, İç Anadolu Bölgesinde arpa hasadına başlandığını, bu yıl yağışların bol olmasından dolayı verimin çok iyi olduğunu ama fiyatın düşük olmasından yakındı.

Yozgat Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir ise, başlayan hasat döneminde biçerdöver operatörleri ve çiftçileri dane kaybı konusunda uyardı. Özdemir, ''Dane kaybı en fazla yüzde 3‘ün altında olması gerekiyor. Sap boyu ise en fazla 15-18 santimin üzerine çıkmaması gerekiyor. Yüzde 3’ün üzerinde dane kaybı varsa 18 santim üzerinde de sap boyu varsa çiftçilerimiz il ve ilçe tarım müdürlüklerine şikayetlerini bildirsinler. Biz gerekli idari para cezasını uyguluyoruz'' dedi. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: hububat   ekin   verim   gıda  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 1 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki