Horlamanın bir hastalık olduğunu ve tedavi edilmesi gerektiğini belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr Yusuf Can horlama tedavisini anlatıyor.

"Uykuda özellikle nefes alma sırasında üst solunum yollarındaki darlığa bağlı olarak oluşan sese horlama denir. Hava akımının burun ve ağzın gerisinde engellendiği durumlarda horlamanın o gürültülü sesi ortaya çıkar. Horlama kişinin küçük dilinin büyük ya da sarkık olması, yumuşak damağın yaş artışıyla birlikte genişleyip aşağıya doğru sarkması, dil kökünde büyüme, bademcik veya geniz etinin büyük olması, burun kemik eğriliği, burun etinin şiş olması ve alerjik yapılı insanlarda hava pasajının daralması nedeniyle oluşabilir. "

Horlamanın zararları
"Horlama kişinin uyku düzenini bozar. Yanındakilere veya odadakilere verdiği zararın çok daha fazlasını kendine vermektedir. Horlama basit horlama ile başlayıp tıkayıcı uyku apnesine yani uykuda solunum durması, nefes tutmaya kadar gidebilir. Sabah yorgun, baş ağrısı ile uyunma, gün içi yorgunluk, sürekli uyku hali, boğazda kuruma, ekşimsi tat, unutkanlık, dikkat azlığı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, depresyon, cinsel aktivitede azalma isteksizlik, bazı hastalarda gece terlemesi, sık sık uyanma ve bazı hastalarda gece sık idrara çıkma gibi zararlı etkiler görülebilir. Horlama, kişide yaşam kalitesini bozan etkilerden başlayarak yaşamı tehdit edici boyutta etkilere yol açabilir.

Horlama tedavisi kimlere yapılır?
Horlama tedavisi her yaş grubuna uygulansa da ağırlıklı olarak ilk sırayı 35 yaş – 50 yaş arası yani orta yaş ve üstü kişiler ile aşırı kilolu hastalara daha sık yapılmaktadır. 30'lu yaşlarda erkeklerin %20 sinin kadınların ise %5'inin horladığı bilinmektedir. Bu oran 60'lı yaşlarda erkeklerde %60' a kadınlarda %40'a çıkmaktadır. Horlama şişman kişilerde zayıflara oranla 3 kat daha fazla görülmektedir. Yine erkeklerde kadınlara oranla 3-8 kat daha fazla görülmektedir. Kadınlarımızın horlama konusundaki en büyük şikayetleri erkeklerin onlar kadar anlayışlı, toleranslı olmamaları, yoğun çalışma temposunu öne sürerek hemen uyku olanaklarını ayırmaları. Tabi ki genç ve orta yaşlı bir hanım için bu durum imaj zedeleyici moral bozucu ve az güven kaybına sebep olmaktadır."

Horlama tedavisi
Medikal tedavi uygulanabilir. Yumuşak damağı sertleştirdiği, küçültmeye yardımcı ilaçlar kullanılabilir. Aparey yani cihazla kullanılabilir. Ağız çene protezleri, horladığı zaman uyarıcı etki yapan apareyler, burun içine uygulanan burun açıcı ilaçlar kullanılır. Belirli şiddette Obstruktif Uyku Apne Sendromu (OSAS) olan ve ameliyatın yeterli olmayacağı hastalarda hava yolunun gece sürekli açık kalmasını sağlamak için CPAP cihazı kullanılır. CPAP (Contnous Positive Airway Pressure) cihazı havayı doktor tarafından belirlenen basınç ile burun maskesi aracılığıyla hava yoluna ileterek, kasların gece boyunca çökmesini engeller. Böylece hava yolunun açık kalması sağlanacak ve kişide oksijen düşmeleri engellenmiş olacaktır."

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr Yusuf Can "Bademcik, geniz eti alınması, yumuşak damağın yukarıya asılması, küçük dilin küçültülmesi, burun kemik eğriliğinin düzeltilmesi, çenenin ve büyük dilin çeşitli yöntemlerle öne çekilmesi, dilin bir kısmının kesilmesi veya hacim küçültülmesi operasyonları yapılabilir. Son yıllarda ön plana çıkan yöntemler yumuşak damağa çubuk uygulaması ve radyofrekans cerrahisidir. Uygun vakalarda çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Radyofrekans cerrahisinin en önemli avantajları muayenehane şartlarında yapılabilmesi. Ameliyat sonrası ağrı en az seviyededir, iş kaybı yoktur, ağız mukozasına hasar vermez."