Kilo problemi hemen hemen herkesin karşılaştığı ve can sıkan bir durumdur. sağlıklı ve hızlı kilo vermek herkesin istediği bir şeydir ancak kilo verirken sağlığınıza da dikkat etmeniz gerekir.

Her gün egzersiz yapmasınız da eğer sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulamıyorsanız kilo verme hızınız artmaz. Bunun için aç kalmadan, yorgunluk hissetmeden ve sağlık sorunlarınızı artırmadan sağlıklı önerilerle beslenme programı uygulamalısınız.

HIZLI KİLO VERMEK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER
*Pakette ve katkı maddesi içeren hazır gıdalar tüketmeyin. ( bisküvi, kek, kurabiye, çikolata, şeker, asitli içecekler, kremalı içecekler)
*Günde 2- 3 litre olacak şekilde su içmelisiniz. Çay kahve çok abartmamak şartı ile içebilirsiniz. Ancak her bir fincan çayı ya da kahveyi içmeden önce 1 su bardağı su içmelisiniz.
*Her öğünde bol miktarda çiğ sebze yemelisiniz. ( bu mevsimde en sağlıklı sebzeler mevsiminde olan; roka, maydanoz, dereotu, kıvırcık, göbek, havuç, turp, lahana vb. )
*Her sabah 1 avuç maydanoz yiyin.
*Her gün 1 adet elma + 2 adet mandalina yiyin.
*Salata ve çiğ sebzelerinizi yerken üzerine mutlaka zeytinyağı ilave edin. Ayrıca taze limon suyu ve nar ekşisi ilave edebilirsiniz.
*1,5- 2 saat arayla günde 8 öğün beslenin. Böylece metabolizmanızı besinlerin termik etkisinden de yararlanarak maksimum hızda çalıştırmış olursunuz.
*Ara öğünlerde ve ana öğünlerde, her gün 2- 3 bardak süt veya yoğurt tüketerek kalsiyum alımını arttırın. Düzenli olarak doğal yiyeceklerin yapısından alınan kalsiyum ödemi azaltıp, metabolizmanıza ivme katar. Ve hızlı kilo vermenizde destekçiniz olur.
*Tabana kuvvet yürüyün. Her gün, gün içerisinde istediğiniz saatte en az 30 dakika yürüyüş yapın. Kendinizi aşırı yorup hırpalamamak şartı ile, ne kadar çok yürürseniz o kadar çok incelirsiniz.
*1 saatten uzun hareketsiz hep oturur vaziyette kalmayın. 2-3 dakikalık da olsa dolanın.
*Yetersiz ve düzensiz uyku metabolizmanızı yavaşlatıp kilo almanızı kolaylaştırır. Buna meydan vermemek için yeterli uykuya özen gösterin.

1 HAFTA BOYUNCA UYGULAMANIZ GEREKEN DİYET LİSTESİ
SABAH DİYETİ
1 adet yumurta +1 dilim tam buğday ekmeği+ 1 avuç yeşillik (maydanoz, tere, roka, dereotu vb.)
Ara öğün = 4-5 adet tam ceviz
Ara öğün = 1- 2 adet mandalina

ÖĞLEN DİYETİ
1 tabak az yağlı pişmiş sebze yemeği +1 su barağı yoğurt 1-2 dilim tam buğday ekmeği + bol çiğ sebze
Ara öğün = 1 su bardağı süt veya yoğurt
Ara öğün = Küçük bir avuç fındık- badem 1 adet elma ( kabuğunu soymadan tüketin) 1 fincan taze limon suyu ilave edilmiş siyah çay 1 fincan taze limon suyu ilave edilmiş siyah çay  

AKŞAM DİYETİ
1 adet orta boy balık veya 1 porsiyon et ızgara
1 adet orta boy haşlanmış patates + bol salata ( az zeytinyağı ilaveli)
Ara öğün = 1 su bardağı süt + 1 kaşığı taze zencefil rendesi =(1 tatlı kaşığı kuru zencefil)  

YATMADAN ÖNCE
1 adet havuç, 1 adet turpu katı meyve sıkacağında sıkıp için.