Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de evlenen çiftlerin sayısı 600 bini geçerken, boşanan çiftlerin sayısının ise 130 bini aştığı belirlendi.

Buna göre ülkemizde her beş evlilikten birinin boşanmayla sona erdiği ortaya çıktı. Evlenme hızının en yüksek olduğu iller Kilis, Aksaray ve Ağrı olurken, en düşük olan iller ise Tunceli, Gümüşhane ve Kastamonu çıktı. Boşanma hızında ise ilk sırayı İzmir alırken ikinci Antalya üçüncü ise Muğla oldu. Boşanmanın en düşük olduğu ilk üç il ise sırasıyla Hakkâri, Şırnak ve Bitlis olarak kayıtlara geçti. Ayrıca boşanmaların çoğunun evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşmesi dikkat çekti.

HER 5 ÇİFTEN BİRİ BOŞANIYOR
Medya Takip Ajansı Interpress'in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, Ocak ayından bu yana yazılı basında evlilik hakkında 26 bin 503 haber çıkarken, boşanma konusunda ise yazılı basına 11 bin 586 haber yansıdığı tespit edildi. Boşanma haberleri içinde şiddet nedeniyle boşanma öne çıkarken, fiziksel psikolojik ve ekonomik olmak üzere şiddet yüzünden boşanma hakkında yazılı basında yılbaşından bu yana toplam 3 bin 136 haber çıktığı belirlendi. Boşanmada terk etme, geçimsizlik ve aldatma gibi nedenlerinde etkili olduğunun çıkan haberlere yansıdığı tespit edildi.