Hepsi yasak, onu avlamak serbest

Türkiye'nin denizlere kilometrelerce uzak olan Yozgat'ta sulama amaçlı kurulan baraj ve göletlerde diğer su ürünlerini avlamak yasak olmasına karşın, sularda yaşayan canlıların kabusu haline gelen balıkçıların 'Canavar' olarak adlandırdığı Gümüş Balığı'nın avı devam ediyor.
Yayınlanma tarihi: 06 Mayıs 2015, Çarşamba günü, saat: 10:21

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta sulama amaçlı tesis edilen baraj ve göletlerde diğer su ürünlerinin avlanması yasak olmasına karşın, sularda yaşayan canlıların kabusu haline gelen balıkçıların 'Canavar' olarak adlandırdığı Gümüş Balığı'nın avı devam ediyor. Avlanan balıklar yurtdışına ihraç ediliyor.

Yozgat'ın Gelingüllü Barajı sulama barajında Nisan ve Mayıs aylarında tutulan 250 ton Gümüş Balığı, başta Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya ve Yunanistan olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor. Esenli Su Ürünleri Kooperatifi'ne üye 40 balıkçı 20 tekne ile baraj sularında günlük ortalama10 ton Gümüş Balığı avlıyor. Balıkçılar, tuttukları balıkları kamyonlara yüklenilerek, Çanakkale'de bulunan ihracatçı firmalara, oradan da Avrupa ülkelerine gönderiliyor.

Esenli Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Salih Şahin, Gelingüllü bBarajı'nın köylünün geçim kaynağı olduğunu söyledi. Şahin, kilosunu 55 kuruştan sattıkları gümüş balığının senede bir ay avlandığını belirterek ''Balığın sezonu yılda bir ay oluyor. Yıllık 200-250 ton avlama yapabiliyoruz. Avlanan balıklar aracı firmalar sayesinde Almanya, Hollanda ve Fransa gibi Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor'' dedi.

Balığın küçük olduğunu, cips şeklinde tüketildiğini kaydeden Şahin, günde 10-12 ton civarında sudan balık çıkartıldığını, bu balıkların diğer su ürünleri avının yasak olmasına rağmen tutulmasına izin verilmesinin, sudaki diğer canlılara zarar vermesinden dolayı olduğunu sözlerine ekledi. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: gümüş   balık   av   yasak   yozgat   esenli  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 5 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki