Bozok Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ve Öğrenci Hemşireler Derneği İşbirliği ile düzenlenen "Öğrenci Hemşirelerde Profesyonelleşme Süreci Sempozyum"u Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. M. Fevzi Polat, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Sevinç Polat, Akdağmadeni Sağlık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mahmut Kılıç, akademisyenler, öğrenciler ve 10’u aşkın üniversiteden katılımda bulunan 350 akademisyen ve öğrenci ile gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Öğrenci Hemşireler Derneği’nin Yüksekokul temsilcisi Yunus Emre Küpelikılınç, “Öğrenci hemşirelerde mesleki birlik ve örgütlenme ile girimşicilik için son derece önemli olan bu sempozyumu gerçekleştirme fırsatı veren Bozok Üniversitesi Rektörlüğüne, Yüksekokulumuz Müdürü Doç. Dr. Sevinç Polat’a, hocalarıma ve tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Sevinç Polat açılış konuşmasında, “Öğrenci Hemşirelerde Profesyonelleşme Süreci Sempozyumu vesilesi ile sizleri Yozgat’ta Bozok Üniversitesi’nde ağırlamaktan büyük bir onur duyduğumuzu belirtmek istiyorum.” dedi.

Doç. Dr. Sevinç Polat daha sonra bir işin düzgün, özenli ve en az hata ile yerine getirilmesinin profesyonelliğin bir göstergesi olduğunu belirterek günümüzde hemşirelik mesleğinin, artık bilimsel ve çağdaş yaklaşımlarla profesyonel bir disiplin olarak kabul edildiğini ifade etti.

Mesleki profesyonelliğin kazanılmasının gerek bireye gerekse örgüt ve topluma sağladıkları üstünlüklerin, tahmin edilenin çok üzerinde oluğunu belirten Doç. Dr. Polat, sürdürülebilir bir profesyonellikte, mesleğin bilimsel ve teknik yönleri çerçevesinde araştırmacı olma ve sürekli öğrenmeye açık bulunma, yenilikler kapsamında değişimci ve yaratıcı olabilme, mesleğin kuralları çerçevesinde bir yandan otonom/özerk olma diğer yandan da meslek örgütleri ile ortak çalışabilme gibi bazı özelliklerin öngörüldüğünü belirtti. Doç. Dr. Sevinç Polat sözlerine hemşirelik mesleğinin profesyonelleşme sürecinde, mesleki eğitimin her yaş ve zamanda nitelikli ve sürekli eğitim ile sürdürülmesinin son derece önemli olduğunu ve bu bilinçle bu günkü sempozyumu düzenlediklerini ekledi.

Daha sonra kürsüye konuşmasını yapmak ve sempozyum eş başkanlarına plaketlerini vermek üzere Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse davet edildi. Sempozyum eş başkanlarından KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu öğretim üyesi Prof. Dr. Nurgün Platin bir hafta önce ders vermek üzere gittiği Kıbrıs’ta kolunu kırdığını ancak görevini yapmak üzere hiç tereddüt etmeden Yozgat’a geldiğini belirtti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse benzer bir olayın yıllar önce kendi başına geldiğini buna rağmen görevini yapmak üzere Tokat’a Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ne gittiğini belirtti ve Prof. Dr. Nurgün Platin’e geçmiş olsun dileklerini ve teşekkürlerini iletti.

Sempozyum birinci gün Prof. Dr. Nurgün Platin tarafından verilen “Hemşirelikte Profesyonelleşme Süreci” konferansı, Öğrenci Hemşireler Derneği Başkan Yardımcısı Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencisi Canberk Akdeniz’in “Öğrenci Hemşireye Göre Profesyonellik Nedir?” konferansı, Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sistematik Felsefe ve Mantık ABD öğretim üyesi Doç. Dr. Ogün Ürek’in “Felsefede Değerler” konferansı ve Yüksekokul öğrencisi Yunus Emre Küpelikılınç’ın “Değerlerin Öğrenci Hemşireler Tarafından Kullanımı” konulu sunusu ve sözel bildiri oturumu ile tamamlandı.

Sempozyumun ikinci gün programı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Elif Gürsoy’un “Hemşirelik ve Liderlik” konferansı, Ankara’dan katılan Yönetici Hemşire Rabia Güven’in “İş Görüşmelerinde Ne Yapmalı, Ne Yapmamalı?” konferansı, Yüksekokul Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Figen Alp Yılmaz’ın “Hemşirelikte Güç” konferansı, öğrenci Eda Yıldır’ın “Hemşirelik Öğrencilerinde Örgütlenme” sunusu ile Yüksekokul öğrencileri İlayda Çevik ve Tuğçe Memiş’in Erasmus deneyimlerini paylaştıkları sunu ile devam etti.

Sözel Bildiri oturumu sonrası Bildiriler ve Sempozyum kapsamında düzenlenen Karikatür Yarışması değerlendirildi. Yapılan değerlendirmede Doç. Dr. Sevinç Polat, Öğr. Gör. Eylem Yalman, Öğr. Gör. Fatma Acarbaş, Öğr. Gör. Esin Akturan’ın “Akademisyenlerin Gözünden Hemşirelik Eğitiminin Sorunları: Kalitatif Çalışma”sı ile Tuğba Uzunçakmak, Yrd. Doç. Dr. Mahmut Kılıç, Öğr.Gör. Betül Çağlar’ın “Hemşirelik Öğrencilerinin Mesleki Örgütlenmeye Bakışları” bildirisi aynı puanı alarak Sözel Bildiri birincilik ödülüne layık görüldüler. Sözel Bildiri ikincilik ödülü Doç. Dr. Sevinç Polat, M. Volkan Düzgün, Prof. Dr. M. Fevzi Polat, Ayşe Gürol’un “Yüksek Lisans Yapan Hemşirelik Öğrencilerinin Bilimsel Etkinliklere Katılma İle İlgili Görüşleri”ne, üçüncülük ödülü ise Melikşah Üniversitesi’nden Ayşe Aslı, Merve Özköse, Büşra Aksoy, Esma Akcan’ın “Hemşirelik Öğrencilerinin Mesleki Rollerini Değerlendirmesi” isimli bildiriye verildi. Karikatür Yarışmasında “Kayı Boyu” rumuzu ile yarışan yüksekokulumuz öğrencileri birinciliği aldılar. Karikatür yarışmasının ikincilik ve üçüncülük ödüllerini de yine yüksekokul öğrencileri aldı. Sempozyum süresince son sınıf öğrencisi Salih Savaş’ın müzik dinletileri ve geçmişten günümüze hemşireliğin gelişimini yansıtan dans gösterisi büyük beğeni ve övgü aldı.