Yozgat Defterdarı Abdurrahman Altındağ geçimini topraktan sağlayan vatandaşların uzun süredir beklediği Hazineye ait tarım arazilerinin satışı konusundaki çalışmalarda son aşamaya gelindiğini belirterek, “Söz konusu araziler için başvurusunu yapanlara satışlar Nisan ayında başlayacak” dedi. 

6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun, 2012 yılında yürürlüğe girmiş ve bu kanunla Hazineye ait tarım arazilerinin satışı konusu da düzenlenmişti. 

Kanun kapsamında Hazineye ait tarım arazileri hissedarlarına, kiracılarına ve kullanıcılarına ihaleye çıkmadan, doğrudan satılmaya başlandı. Söz konusu arazileri satın almak için, satın alma başvurusu yapılmış ve başvuru süresi 27 Nisan 2015 tarihinde sona ermişti. 

Hazine’ye ait tarım arazilerinin satışının, özellikle köylerde yaşayan vatandaşlar için çok önemli olduğunun altını çizen Altındağ, şunları kaydetti: "Çiftçimiz yıllardır bu toprakları işliyor, geçimini buradan sağlıyor. 2012 yılında yaptığımız düzenlemede, bu toprakların mülkiyetinin de çok uygun şartlarda çiftçimizde olmasının önünü açtık. Söz konusu topraklara sahip olmak için başvuru yapan vatandaşlarımız haklı olarak, satışın gerçekleşmesini bekliyorlar. Uzun süredir beklenen satış konusundaki çalışmalarımızda son aşamaya geldik. Söz konusu araziler için başvurusunu yapanlara satışlar nisan ayında başlayacak." 

Defterdar Altındağ, anılan arazilere yönelik kıymet takdirlerinin belirlenmesi ve taşınmazların satışına engel bir hususun bulunup bulunmadığına yönelik, diğer kurumlarla yazışmaların devam ettiğini anlattı. Altındağ, başvuru yapılan taşınmazların çoğunluğunun rayiç bedellerinin belirlendiğini kaydetti. 

Defterdar Altındağ, rayiç bedellerinin kontrol ve test çalışmalarının bitmesinin ardından satışların başlayacağını söyledi.