Yozgat'ta, koyun ve keçilerin elektronik kimliklendirilmesi ve kaydı projesi kapsamında küçükbaş hayvanlara elektronik küpe uygulamasına başlandı

Yozgat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çeçtiğimiz Mart ve Nisan ayları içinde düzenlenen seminerlerle, elektronik küpe uygulaması gerek ilçe müdürlüklerinde, gerekse il müdürlüğünde görevli hayvan sağlığı personeline eğitimler verilerek, tüm personele elektronik el terminali ve diğer alet ekipmanın dağıtım işleri  tamamlandı.

Merkeze bağlı Köseyusuflu köyünde küçükbaş hayvan elektronik küpe uygulaması tanıtımına katılan İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, "Daha  önceki yıllarda uygulanan klasik küpe uygulamalarında, zaman kayıpları ile uygulamada bazı güçlükler çekiliyordu. Elektronik küpe uygulaması ile, bizzat uygulama yerinde hayvanların kulaklarına takılan küpelerin kaydı el terminali cihazlarıyla anlık olarak yapılacak. Kimliklendirme ve veri tabanına ilk kayıt ve nakil işlemleri kısa sürede  gerçekleştirilecek.  Küpenin düşmesi ve küpe uygulama yerinin enfekte olması gibi olumsuzluklar ortadan kalkacaktır. Ayrıca Hayvan hastalıklarının takibi ve küpe numarası okumada hata payı en aza  indirilecektir. Elektronik küpe uygulaması ile gerek hayvan hareketleri gerekse hayvancılık desteklemelerinin daha pratik ve kısa zaman içinde yerine  getirilecektir. El terminalleri ile küpe okumadaki hata payı en aza indirileceği için yetiştiriciler koyun ve keçilerin kendi hayvanı olduğunu rahatlıkla ispat edecek ve hayvanlarının kaybolma riskini  en aza indirecektir." dedi.

İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, 2016 yılı içinde Yozgat genelinde yaklaşık 120.000 küçükbaş hayvana elektronik küpe uygulamayı planladıklarını elektronik küpe uygulaması, klasik küpe uygulamasında da olduğu gibi yönetmelik gereği sadece 6 aylık yaşa kadar olan küçükbaş hayvanlara yapılacağını, Elektronik küpe uygulaması sırasında, ayrıca küpe uygulanan hayvanlara koyun keçi vebası aşısı ile beraber kedi ve köpeklere de kuduz aşısı yapılacağını belirterek, gerek ülkemiz, gerekse küçükbaş yetiştiricileri için elektronik küpe uygulamasının hayırlı olmasını temenni ederek, tüm yetiştiricilerin hassasiyetle uygulamaya katılmalarını, küçükbaş  hayvanlarını küpeletip kayıt altına  aldırmalarını ve hayvanlarına gereken aşılamaları yaptırmalarını temennisinde bulundu.

Köseyusuflu köyünde yapılan elektronik küpe tanıtım ve uygulaması programına, İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Onur Polat, Yozgat İli  Damızlık Koyun – Keçi  Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nevzat Yıldırım, İl Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekimler ve   küçükbaş hayvan yetiştiricileri katıldı.