Sorgun’da Hayvan Pazarları, Hayvan ve Hayvan Maddeleri Sevkleri, Yol Kontrolleri ile ilgili olarak koordinasyon sağlaması amacıyla toplantı yapıldı.

Kaymakamlık makamında Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, Doğankent Belediye Belediye Başkanı Doğan Sungur, İlçe Jandarma Komutanı Deniz Koç, İlçe Emniyet Müdürü Bahadır Özdemir, Ziraat Odası ve zabıta yetkilieri katıldı.

Çevre il ve ilçelerde yaşanan hastalıklardan dolayı, İl Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonunca kapatılan Sorgun ve Doğankent hayvan pazarlarının, söz konusu hastalıkların sönmesinin ardından açılacağı belirtildi. Hayvan pazarlarının yeniden faaliyete geçmesinin ardından ise hayvan hareketlerinin sıkı şekilde denetim altına alıncağı açıklandı.

Kapatılan hayvan pazarları ile hayvan satmak isteyen üreticilerin ve hayvan alım satımı yapan celeplerin mağduriyetlerinin de görüşüldüğü toplantıda alınan kararlar şöyle; “Kolluk güçleri, Belediye ve diğer makamlarca komisyon oluşturularak, pazar giriş-çıkışlarının sıkı denetime alınması, il içi hareketlerde büyükbaş hayvanlarda hayvan pasaportu, küçükbaş hayvanlarda ise nakil belgesi olmayan hayvanların hareketine ve pazar giriş-çıkışına izin verilmemesine, il dışından gelen veya il dışına giden hayvanlarda ise Veteriner Sağlık Raporu (Sevk Raporu) olmayanların sürekli kontrollerle engellenmesine karar verildi.”