Kardiyoloji Uzman Uz. Dr. Mesut İşlek, fazla tuz tüketiminin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri, tuz tüketimini özellikle sınırlaması gereken kişiler ve alınması gereken günlük tuz miktarları ile ilgili bilgiler verdi. İşlek, "Daha sağlıklı bir yaşam için daha az tuz tüketin." dedi.

Dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de kronik hastalıkların artmakta olduğunu aktaran İşlek, bununla tuz tüketiminin yakından bağlantılı olduğunu aktardı. Dünya Sağlık Örgütü, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak amacıyla günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gramdan az olduğunu belirten İşlek, yapılan çalışmalar dünya popülasyonunun, önerilen fizyolojik ihtiyacın çok üzerinde tuz tükettiğini göstermekte olduğuna dikkat çekti.

Hipertansiyon, kalp damar hastalıkları, özellikle kalp krizi ve inme için önemli bir risk faktörü olduğunu vurgulayan İşlek, "İyi kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon, yaklaşık yüzde 49 oranında kalp damar hastalıklarına ve yüzde 62 oranında tüm inmelere eşlik etmektedir. Bu nedenle yüksek tansiyona bağlı hastalık ve ölüm global olarak büyük bir halk sağlığı sorunudur." dedi.

"Tuz tüketimi ve kan basıncı (tansiyon) arasında direkt bir ilişki vardır" diyen Uzman Dr. İşlek, şunları söyledi: "Çoğu kişide tuz azaltımı ile birkaç hafta içerisinde kan basıncında düşüş gözlenir. Tuz alımı azaltıldığında uzun dönemde inme riski ve kalp damar hastalıkları azalmaktadır. Tuz tüketimi günde 10 gramdan 5 grama indirildiğinde, inme geçirme riski yüzde 23, kalp damar hastalıkları riski ise yüzde 17 oranında azalmakta olduğuna dikkat çekti. 

En yüksek tuz içeriğine sahip gıdalar arasında normal ekmek ve sandviç ekmeği olduğu bilgisini veren Uzman Dr. İşlek,şöyle devam etti: "Et ürünleri, hazır gıdalar, pizza, hazır çorba, sosis ve salamura edilmiş et, hamburger, peynir, çerezler, cipsler, atıştırmalık ürünler, turşu, zeytin, lezzetlendiriciler (ketçap, hardal, mayonez) ve restoranlardaki öğünler yer almaktadır. Bu ürünleri tüketirken dikkat edilmelidir."

Uzman Dr. Mesut İşlek, tuz alımını azaltmak için taze gıdalar, tuz eklenmemiş konserve gıdalar, düşük tuz/sodyum içeriğine sahip ürünler tercih edilmesi gerektiğini de ifade etti.

"Kimler Tuz Alımını Sınırlamalı?"
"50 yaş ve üzeri kişiler, Yüksek tansiyonu (hipertansiyon) olan kişiler, diyabetik kişiler kalp yetmezliği, kronik böbrek hastalığı olan kişiler."