Yozgat'ta sağlık durumları acil olan ve daha donanımlı bir sağlık merkezine sevki uygun görülen hastalar hava ambulansı ile naklediliyor.

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, 2010 yılından itibaren toplam durumu acil olan bir çok hastanın hava ambulansı ile bir üst merkeze zamanında hızlı bir şekilde ulaştırılarak ve gerekli müdahalelerin yerinde yapıldığını söyledi. "2015 yılında 52 hastayı helikopterle ilgili sağlık kurumlarına nakledildi. Bu yıl ise bu güne kadar durumu acil olan 35 hastamız bir üst sağlık merkezine nakledilerek tedavi altına alındı" dedi.

2002 yılında sağlıkta dönüşüm projesinden sonra yerinde sağlık hizmetleri çok güçlendirdiğini ifade eden Dr. Şahin, "Yerinde yoğun bakımlarımız, yerinde ekipmanımız, yerinde sağlık personelimiz çok kuvvetlendirildi. Bununla birlikte hasatların nakli ile ilgili kullanmadığımız ekipmanlarda çok güçlendirildi. Hava ambulansları kendi başına ikinci basamak bir yoğun bakım ünitesi gibi içerisinde vantilatörleri oksijen tüpleri, ekg, aspiratörleri bir yoğun bakımda bulunan bir hatanın ihtiyacı olan her şey tamamı ve eğitimli personeli ile mevcut hem sürat hem gerekli müdahale hem de teknik ve bilgili ekiple birlikte çok önemli bir hizmeti görüyor. Hava ambulansı ilimiz Yozgat'ta ve Türkiye'nin genelinde hayat kurtarmaya devam ediyor" diye konuştu.