Bozok Üniversitesi, Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından gerçekleştirilen başarılı cerrahi müdahalelere bir yenisi daha eklendi. 

Bozok Üniversitesi, Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Çiçekcioğlu ve öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertan Demirdaş önderliğinde 75 yaşındaki hastanın sol karotis damarındaki darlık başarılı cerrahi müdahale ile açılarak felç olması önlendi. Halk arasında şah damarı olarak bilinen ve Yozgat’ta ilk olma özelliği taşıyan ameliyatla hastanın felç olmasının önüne geçildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Çiçekcioğlu; “Hasta, görme kaybı, baş dönmesi, bulantı, kusma, konuşma bozukluğu, söyleneni anlayamama gibi şikayetlerle hastanemize başvurdu. Yapılan tetkiklerle halk arasında şah damarı olarak bilinen sol karotis arterinde yüzde 95’e yakın darlık tespit edilerek ameliyata alındı. Beyni besleyen ana damar olan şah damarında çok şiddetli olan darlık başarılı şekilde giderilerek hastanın felç olma riski ortadan kalktı. Hastamız bir iki gün içinde taburcu edilecektir.” dedi. 

İnmeyi (felç) engelleyen ve en güvenilir yöntem olan Karotis Endarterektomi tanı ve tedavisinin üniversitemiz hastanesi bünyesinde yapılıyor olmasına dikkat çeken Çiçekçioğlu, şah damarındaki daralma ve tıkanıklık gibi durumlarda geç kalınması halinde kalıcı felçlere neden olunduğunun altını çizdi.