Hareketsizlik kronik hastalıklar getirir

Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü 3-4 Ekim Dünya Hareket Günü kapsamında bisiklet kullanımına öncülük etti. Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü 3-4 Ekim Dünya Hareket Günü, kapsamında bisikletli yürüyüş düzenledi.
Yayınlanma tarihi: 06 Ekim 2015, Salı günü, saat: 09:38

Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü 3-4 Ekim Dünya Hareket Günü, kapsamında bisikletli yürüyüş düzenledi. Cumhuriyet Meydanından başlayan yürüyüşe vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, daire müdürleri ve sağlık personelinin bisiklet sürmeyi yaygınlaştırmak amacıyla yürüyüşe bisikletle katıldı.

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. M.Akif Karaarslan 3-4 Ekim tarihlerinin ‘Dünya hareket günü' olarak belirlendiğini belirterek, “Bu nedeniyle Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak bir program düzenledik. Türkiye sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam programı kapsamında insanlarımıza hareket etme bilincini oluşturmak için böyle bir aktivite tertipliyoruz. Birçok kronik bulaşıcı olmayan hastalığın temelinde hareketsizlik yatmaktadır. Bu hareketsizliğin önüne geçmek insanları hareket etmeye teşvik etmek maksadıyla bakanlığımız zaman zaman programlar tertip etmektedir. Bunlardan birini uyguluyoruz. Amacımız insanlara hareketli yaşamı yaygınlaştırmak ve bilinç oluşturmaktır” dedi.

Sağlık Bakanlığının okullara, üniversitelere, belediyelere bir milyon bisiklet dağıtımı projesini uygulamaya koyduğunu vurgulayan Karaarslan, “Bu projeyle insanlarda hareket etme bilincini oluşturmak istiyoruz. Bizde bugün burada hem bisikletli ekiple, hem de yaya ekiple dünya hareket gününde insanlarımızla beraber hareket edeceğiz. Bugün düzenlediğimiz etkinliğine katılım ve ilgi var. 

Her geçen gün insanlarımız daha da bilinçleniyor. İnsanlarımızın yüzde 70'i inaktif yaşıyor. İnaktifitenin de sağlık üzerine özellikle kronik hastalıklar, kanser, kalp hastalıkları üzerine olumsuz etkileri var. Bu olumsuz etkileri önlemek için hareket bilincini yerleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Etiketler: yozgat   halk   sağlık   akif karaarslan  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki