Sadece hanımlara özgü olacak olan Hanımlar Termal Aquapark ve Spor Kompleksi, il merkezi, ilçeler ve çevre illerden gelecek hanımların yanı sıra, gurbetçilerimiz için de önemli bir uğrak yeri olacak.
 
Sosyal ve sportif alanlarda Yozgat’a özel projelerle ilimize katkı sunulurken, şeh­rimizde yaşayan her bir ferdin yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu bağlamda hanımlara özel olarak projelendirilen Hanımlar Termal Aquapark ve Spor Kompleksi, merkez’de ya­şayan kadınlarımızın istifadesine sunulacak, aynı zamanda ilçelerde yaşayan kadınlarımızın da Yozgat’a gelmesine bir vesile olacak. Bu sayede Merkez ve ilçeler arasında yoklu­ğu hissedilen kaynaşma da sağlanmış olacak.
 
Tesis içerisinde kadın ve çocukların yararlanması için çocuk eğlence havuzu, yetişkin eğlence havuzu, yüzme havuzu, güneşlenme terası, sauna, jakuzi, Türk Ha­mamı, masaj odaları, buhar odası, fitnes alanı, kardiyo alanı, çocuk odası, yetişkin oyun odası, kafeterya, idari birimler ve mescit yer alıyor.
 
Yozgat için yeni bir sağlık ve termal turizm alanı oluşturacak olan termal tesise sabah çocuğuyla giden hanımlar orada saatlerce kalabilecek. Yaşam merkezi olacak tesiste vatandaşlarımız termal sudan ve birçok etkinlikten yararlanabilecek.
 
ÖNCE ERKEKLER DENEDİ
Kadınlara özel yapılan tesis, açılış öncesi eksiklerinin belirlenmesi için bayanlardan önce il yöneticileri tarafından test edildi.
 
Yozgat Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan, Türkiye’nin kadınlara özel ilk aqua parkı olma özelliği taşıyan termal tesisin tanıtımını yapan Vali Kemal Yurtnaç, şehrin yöneticileri ve basın mensupları ile havuzda yüzdü.
 
TÜRKİYE’DE BİR İLK
Tesisin tanıtımına Milli Güreşçi Rıza Kayaalp’de katıldı. Dünya ve Avrupa şampiyonu, Olimpiyat 2’ncisi milli güreşçi Rıza Kayaalp, termal havuzda antrenman yapma imkanı da buldu. Gazetecilere güreş tekniklerini havuzda gösteren Kayaalp, kendisine rakip olan bir gazeteciye güreş oyunları yapıp havuzda vakit geçirdi.
 
Kadınlara özel olarak, şubat ayı içerisinde açılışı gerçekleştirilecek olan tesisin, Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyen Vali Kemal Yurtnaç, şifalı suları ve modern yapısı ile kadınlara özel bir aqua parkın hizmete açılacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yozgat’ın şehir hastanesi ile yeni tesisleri ile sınıf atladığını belirten Vali Yurtnaç, “Bunlardan bir tanesi de bu gün denemesini yaptığımız hanımlar termal tesisi. Böyle bir tesis Türkiye’de hiçbir yerde yok. Burası tamamen hanımlara ait. Burada hem termal su var 30 derece, aynı zamanda eğlenmeye yönelik fırsatları. Hızlı trenin Yozgat’a gelmesi, seferlerin başlaması ile Ankara’dan, Kayseri’den ve çevre illerden çok sık buraya günü birlik müşteri geleceğini düşünüyorum. Aynı zamanda da Yozgat’ın sosyal hayatında bir hareketlilik olacak. Bundan sonra da hanımlar burada günlerini güzel şekilde geçirecekler, daha sağlıklı şekilde yaşayacaklar. Burada tarihi Roma Hamamı’nın, Yozgat’ın fotoğraflarını sergileyeceğiz. Ayrıca masaj odaları, saunası, kafesi, lokantası, yazın güneşlenme salonu ile beraber burası hem ekonomik değer olacak hem de buradaki sosyal hayatı çok hareketlendirecek” dedi.
 
SAĞLIK VE TERMAL TURİZME KATKI SAĞLAYACAK
Şubat ayı içerisinde hizmete girecek tesisin işletme hakkının kiraya verildiğini ifade eden Vali Yurtnaç, tesisin şifalı suları hakkında da açıklamada bulundu.
 
30 derece sıcaklıkta termal su kullanılan tesisin sağlık turizmi açısından da önemli olduğunu anlatan Vali Yurtnaç, “Önümüzdeki ay içerisinde burası müstecir marifeti ile çalışacak. İl Özel İdaresi kanalı ile yaptırıldı ama özel olarak işletilecek. Burasının temiz, bakımlı, nezih bir yer olmasıyla, Yozgat açısından özel bir yer olacak. Burası ısıtma suyla çalışmıyor, tamamen doğal, şifalı, 30 derece sıcaklığı olan termal bir su. Dolayısıyla insan sağlığı ve sıhhati için de önemli bir yer olacak. Buraya gelen insanlarımız romatizmal hastalıklar ve cilt hastalıklarına şifa bulacaklar. Şifalı su olduğu raporlarla da mevcut” diye konuştu.
 
Tesisin henüz hizmete açılmadığını, şu anda deneme sürecine girildiğini, resmi açılışı süresine kadar toplumun çeşitli kesimlerine termal aqua parkın açık olduğunu kaydeden Vali Yurtnaç, tesise emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Milli Güreşçi Rıza Kayaalp de, Yozgat’ta, kadınlara özel bir termal tesisin kazandırılmış olmasının önemine dikkat çekerek, “Kadınlar için böyle bir yerin yapılması sevindirici. Çünkü Yozgat gibi küçük bir şehrin gerçekten buna ihtiyacı var. Tüm Yozgatlılara, annelerimize, ablalarımıza, bayanlarımıza hayırlı olsun” dedi.