Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen çalıştayın açılış toplantısına, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcısı Şenol Akın, Rektör Yardımcısı ve Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Kadri Özköse, Rektör Yardımcısı Hikmet Şelli Aybar, Fakülte Dekanları, Öğretim elamanları ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının arından program Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi  Doç. Dr. Kadir Demirci tarafından Kur’an tilavetinin okunması ile devam etti.

Çalıştayın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, ülkemizi 15 Temmuz’a getiren olayın arkasında gençliğin dinini doğru ve yeteri kadar öğrenmediğinden kaynaklanan aldatılmışlığın olduğunu belirterek, inançlı, vatanperver bir gençliğin yetişmesinde İlahiyat Fakültelerinin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Rektör Karacabey, 15 Temmuz sürecinin yaşanmasına neden olan sebepleri ve İlahiyat Fakültelerinin önemine işaret etti. Prof. Dr. Karacabey, konuşmasına çalıştayın ülkemize ve ilim dünyasına hayırlar getirmesini dileyerek başladı. “Yakın tarihte belki devamında doğacak tehlikelerden korunarak çıktığımız ve bu şekilde kolay atlatıldığı içinde rabbimize ne kadar şükretsek az olduğuna inandığımız 15 Temmuz olayını yaşadık” diyen Rektör Karacabey, 15 Temmuz’un karanlık gecesini aydınlatan şehitlere ve gazilere Allah’tan rahmet diledi.

Türkiye’nin her yerinde İlahiyat Fakülteleri’nin Temel İslam Bilimleri Hadis Anabilim Dalı hocalarının ülke ve gençlik için gecesini gündüzüne katarak çalıştığını ifade eden  Prof. Dr. Karacabey, şöyle konuştu: “Ülkenin geleceği ve gençlik bu ülkenin geleceği için hatta İslam dünyasının içine düştüğü bazı sıkıntılardan kurtulmak için gecenizi gündüzünüze kattığınıza inanıyorum. İnsanları motive eden, yapacağı işe yönlendiren en etkili unsurlardan birisi inançtır. Emellerini gerçekleştirmek için putperestlerinde, ateşperestlerinde başka sapık inanışlarında kendi inancı doğrultusunda elinden geleni yaptığını hepimiz biliyoruz. Yakın tarihte sapık bir tarikatın kendi müntesiplerini intihar ettirebildiğini hepiniz biliyorsunuz. Öyleyse insanların en sağlam ve en doğru yaşamları bilmeleri gereken şeyin ve bu manada en iyi eğitimin verilmesi gereken unsur din eğitimi olduğu konusunda hiç şüphemiz yoktur. Bizim 15 Temmuz’da yaşadığımız ülkemizi 15 Temmuz’a getiren olayın arkasında toplumumuzun gençliğimizin dinini doğru ve yeteri, kadar öğrenmeden kaynaklanan aldatılmışlığı vardır. Ülkemizin nadide hadis hocaları.”15 Temmuz’un bir ders niteliği taşıdığını dile getiren Rektör Karacabey; “Ben inanıyorum ki şu yaşanan olayı fırsata çevirip bundan sonra gençliğimizin dinini Allah’ın kitabına ve peygamber efendimizin sünnetine dayanarak en doğru şekilde öğrenebilmesi için şuana kadar gösterdiğiniz gayretin ve çabanın daha fazlasını göstereceksiniz. Bu çalıştayın birlikte düşünülerek, birlikte değerlendirilecek ve geleceğe yön vereceği bazı ortak düşüncelerin çıkmasına vesile olacağını düşünüyorum. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.”

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç da konuşmasında; “Bizler Diyanet işleri başkanlığımızı üniversiteleri bu ülkenin vizyonu olarak görüyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatlanmasını sadece Türkiye için değil aynı zamanda Balkanları, Kafkaslar, Orta Asya, Ortadoğu, Afrika’ya bir model dinin doğru algılanması ve anlatılması toplumun eğitilmesi açısından önemli bir kurum olarak görüyoruz. Bunlar üzerine inşa edeceğimiz gerek iç siyasette gerek se dış politikadaki yönlendirmemiz bu manada olacaktır” dedi. Bozok üniversitesinin 2006 yılında kurulmuş yeni bir üniversite 17 bin öğrencisi, 900’e yakın öğretim üyesi ile hizmet verdiğini hatırlatan Yurtnaç, üniversiteyi şehrin gelişmesi için en önemli aktörlerden birisi olduğunu kaydetti. Yurtnaç; “Bu şehrin vizyonunun sağlanması adına biz üniversitemizin her fakültesi ile çalışacağız. Ben üniversitelerin vizyonun önemine gücüne katkısına inandım. Üniversitemizin bundan sonraki yapacağı toplantılarda, konferanslarda da yanında olacağım. Bu toplantılar bu şehre önemli bir katkı sağlayacaktır” diye konuştu. 

HATİBOĞLU; “HADİS VAZGEÇİLMEZİMİZ” 
Çalıştayın konuşmacı konuğu YÖK Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu, hadisin vefa, muhabbet, saygı, kardeşlik ve manevi değerlerin unutulduğu, zor ve dar zamanlarda sarıldığı can bulduğu bir vazgeçilmez olduğunu söyledi. Dünyanın faniliğinin geçiciliğini aslı olanın bu dünyada hoş bir seda muhabbet bırakmak olduğunu ifade eden Hatipoğlu, kardeşlik ve kaynaşma ruhunu şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da hadisçiler olarak topluma gösterme çağrısı yaptı. Hatipoğlu şöyle konuştu: “Bu çalışmada hadisçiliğin sadece akademik üretim yayım makale olmadığını asıl Anadolu’daki dini varlığımızın İslami varlığımızın nesilden nesile aktarılmasının kanallarının hadisçiler olduğunu bu toplantımızda tekrara hatırlayalım. Toplumun harcı toplumun kaynaştırıcısı toplumun kardeşlik duygularını besleyicisi hadisçi kardeşlerimizdir. Dinin yaşanası bir şey olduğunu yaşandığında insana haz verdiğini toplumun her kesimine aktaralım.

Protokol konuşmalarının ardından Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Polat, Hadis algısı hakkında katılımcılara bilgiler aktardı. 

Çalıştay da oturum başkanlığını Prof. Dr. Bünyamin Erul’un yaptığı Vefeyat konulu oturumda, Prof. Dr. Enbiya Yıldırım, Hadis Araştırmacısı Şuayb Arnavut’u,  Yrd. Doç. Dr. Fuat Karabulut, Prof. Dr. İbrahim Bayraktar’ı, Prof. Dr. Talat Sakallı da,  Yrd. Doç. Dr. Şaban Çiftçi’yi (Yâd) etti.