Al Jazeera Turk Kanalı'nda yayınlanan Güray Ervin imzalı içerikte, Yozgatlı Hacıbey Akay'ın, "Şehirlerarası yolda her gün yaklaşık 20 kilometre yürüyor. Araçlardan atılan teneke kutuları, şişeleri topluyor. Yozgatlı 69 yaşındaki Hacıbey Akay, bu yorucu işi hepsi engelli iki çocuğu ve eşine bakabilmek için yapıyor." habere konu olmuştu.

Haberin yayınlanması ile birlikte kamuoyunda ve sosyal medyalarda Hacıbey Akay'a yardım eli uzatılmıyor mu sorusu gündeme gelmesi ve yardım talepleri üzerine Yozgat Belediyesi tarafından bir basın açıklaması yapılarak, yardım konusuna açıklık getirildi.

Yozgat Belediyesinin Hacıbey Akay için yaptığı basın açıklaması şu şekildedir.

Yoğun Bilgi Talebine İstinaden Kamuoyuna Duyurulur
Al Jazeera Turk Kanalı’nda yayınlanan videoda; “Hacıbey AKAY” isimli vatandaşımızın, yol kenarlarında toplamış olduğu metal içecek kutularını toplayarak bunlardan elde ettiği gelir ile hayatını idame ettirdiği konu edilmiştir.

Telefonla ve sosyal medya üzerinden talep edilen bilgilerde “Hacıbey AKAY” isimli vatandaşımıza yardım eli uzatılmıyor mu?” sorusu gündem edilmiştir.

Mevzu bahis olan konu ile alakalı belediyemizin Sosyal Hizmet ve Yardım Birimi’nden ailenin gıda ve ekmek yardımı yapılmaktadır. Bu yardımların yanı sıra aileye günlük sıcak yemek yardımı da teklif edilmiş ancak, yemek yerine gıda talep etmiştir. Ailemize, yapılan bu yardımlar 24 aydır aralıksız devam etmektedir.

Ayrıca ailenin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce 2222 ve 2828 yasa uyarınca engelli aylığı, bakım parası ve yaşlılık maaşlarının da ödendiği videoda gösterildiği gibi bilinmektedir.

Yozgat Belediyesi olarak videodan sonra da yardım etmek isteyen vatandaşlarımız ile irtibat kurularak aileye ait hesap numarası ile yardımların bizatihi kendilerine ulaştırılması sağlanmıştır.

“Boş durmayı sevmiyorum” diyen amcamızın izzetli ve onurlu hayat mücadelesinde Yozgat Belediyesi olarak dün yanında olduğumuz gibi bundan sonrada yanında olacağımızdan kimsenin endişe etmemesini kamuoyuna bildiririz.