Yozgat'ta 1989 yılında inşa edilen, son Avrupa ve Dünya Şampiyonu Rıza Kayaalp'in de yetiştiği Güreş Eğitim Merkezi binasının çürük olduğu belirlenince, binanın yıkılarak yeni bir binanın inşa edilmesine yönelik çalışmalara başlanıldı.

Türk Güreşinin 1970'li yıllardan sonra içine düştüğü başarısız durumdan kurtulmak amacıyla 1986 yılı itibaren modern minder güreşine en iyi intibak edebilecek durumda olan karakucak güreşini mindere adapte etmek, güreşi daha geniş kitlelere yaymak ve eski parlak günlere geri dönebilme düşüncesi kapsamında Güreş Eğitim Merkezleri devreye sokuldu. 1989 yılında Amasya ve Kahramanmaraş ile birlikte Yozgat'ta da açılan Güreş Eğitim Merkezi'nden yetişen sporcular 1992 yılından itibaren milli takıma yeni isimler kazandırmaya başladı. İrfan Kiraz'ın milli takıma seçilip, Kanada'da yapılan şampiyonada dünya ikincisi olmasınının ardından Yusuf Yeşilyurt, Mahmut Özcan, Ümmet Kaya, Halil İbrahim Erciyas, Mustafa Çetinyürek, Arif Canbaş, Abdullah Coşkun, Rahmen Binici, Ömer Çamlıbel, Atakan Yüksel, Yavuz Güvendik gibi isimler, dünya, Avrupa ve olimpiyatlarda şampiyonluklar elde edip, ikincilik, üçüncülükler elde ettiler, altın, bronz, gümüş madalya kazandılar. Son olarak dünya ve Avrupa şampiyonu Rıza Kayalap'i milli takıma kazandıran Yozgat Güreş Eğitim Merkezi binasının ömrünü doldurup, depreme dayanıklı olmadığı tespit edildi.

Yozgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Oğuzhan Güneşer, binada gerçekleştirilen etüt çalışması sonucunda depreme dayanıklı olmadığının belirlendiğini, bu nedenle biran önce tahliye edilip, yıkılmasının öngörüldüğünü söyledi. Güneşer, ''Merkezimizde 30 sporcumuz bulunmaktadır. Bu sporcularımız mevcut tesislerimizde çalışmalarını yürütebilmekte ama barınma konusunda sıkıntı var. Onu da çözmek için çalışıyoruz. En kısa zamanda bir bina bulup, sporcuları öğretim yılında bu binaya nakledeceğiz. Yeni bir merkez yapılması için de proje hazırlıyoruz bu yıl yatırım programına dahil edileceğini umuyoruz'' dedi.

Güneşer, Bozok Spor Salonu binasında da büyük onarım yapılacağını, çatı, tribün ve giriş, çıkış kapılarının yeniden düzenleneceğini sözlerine ekledi. (Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya)