Sorgun ilçesinde 20-22 Temmuz tarihleri arasında bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan Gurbetçiler Şöleni yağlı güreş müsabakalarıyla başladı.
 
Yazlak Mahallesinde düzenlenen güreş müsabakalarını Avrupa ve Dünya Güreş Şampiyonu Rıza Kayaalp’te izledi.
 
Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, müsabakalar sonrası yaptığı konuşmada, 14 yıldır belediye başkanlığı yaptığını ve 12 defa şenlik düzenlediklerini söyledi.
 
Gurbetçiler adına 9’uncu şenliği düzenlediklerini hatırlatan Başkan Şimşek, “Yozgat’ın nüfusu 460 bin ama Türkiye’nin genelinde yaşayan 2 milyon Yozgatlı var. Yozgat’ın dört katıda dışarıda yaşıyor. Şenliğimizin adını da gurbetçi şenliği koyduk. Bugünkü güreşlerde ata sporumuzu yaşatmaya çalışıyoruz. Kırkpınar’ın en ünlü güreşçileri burada. Birliğimizin, beraberliğimizin daha güçlenmesi için bu tür etkinliklerde birlikte olmamız gerekiyor. Yozgatlı bir bütündür. Ülkeyi de bir bütün olarak bela ve musibetlerden en kısa zamanda kurtulup ülkenin geleceği ve refahı için hep birlikte el ele mücadelemizi vereceğiz” dedi.
 
Vali Kemal Yurtnaç ise, Yozgat’tan çeşitli nedenlerle il dışına göç eden insanların memleketlerini hatırlatmak adına festivaller düzenlendiğini belirtti.
 
Festivalin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Yurtnaç, “Sorgun belediyemizde bu çalışmayı yapmış tebrik ediyorum kendilerini. Hem yurt dışı hem de il dışından gelen misafirlerimiz var. Güreş bizim ata sporumuz. Bunu her zaman yaşatıp diri tutmamız lazım. Şenliğin ilk gününde güreş müsabakaları oldu. Ben güreş müsabakasına katılan pehlivanlarımızı tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.
 
Vali Yurntnaç, Yozgat'ın tanıtımı açısından da bu tür organizaysonların önemli olduğunu sözlerine ekledi.
 
Kırkpınar pehlivanlarının da aralarında bulunduğu 150 güreşçinin katıldığı müsabakalarda Orhan Okulu ile Fatih Atlı karşı karşıya geldi. Orhan Okulu başpehlivan olurken, Fatih Atlı ikinci, Okan Acar üçüncü ve Hüseyin Gümüşalan ise dördüncü oldu. 
 
Şölenin ikinci gününde ünlü sanatçı Alişan, Berna Başel ve Murat Balaban sahne alacak. Şölenlerin son gününde ise Erzincan cirit oyun müsabakaları yapılacak.